کودک آزاری + بخش دوم

کودک آزاری + قصه صوتی

کودک آزاری عبارت است از هر گونه عملی که باعث آزار روحی و روانی، جسمی، جنسی و ایجاد اثرات ماندگار در وجود یک کودک می شود. برخی از این آثار در وجود کودک می تواند به صورت مخفی بماند به طوری که باعث بروز آسیب های روانی طولانی مدت در کودک شود و کودک آزار دیده در بزرگی اش مشکلاتی برای خودش، اطرافیان و جامعه به وجود می آورد.

کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند در بزرگسالی احساس ناامنی عاطفی و روانی، عدم اعتماد به نفس و … را دارند و به افرادی عصبی، پرخاشگر، لجباز و منفی نگر تبدیل می شوند. کودک آزاری علاوه بر پیامدهای روحی و روانی که دارد، می تواند پیامدهای فیزیکی مثل اختلالات نابینایی و شنوایی، نقص اسکلتی و … را نیز به همراه داشته باشد.

پیامدهای اجتماعی کودک آزاری نیز شامل فرار از خانه، خود کشی، خود آزاری، اعتیاد، انحرافات جنسی و دیگر رفتارهای نابهنجاری که اولین صدمه آن به خود کودک وارد می شود.

کودک آزاری + بخش اول

علت های متفاوتی که برای کودک آزاری جنسی بیان شده است:

علل خانوادگی: معمولا خانواده های که والدین مهارت فرزند پروری را به خوبی نمی دانند، یا مهارت های اجتماعی پایین تری دارند و پدر و مادر تحصیلات زیادی ندارند، سابقه بازداشت  سوء پیشینه کیفری در والدین وجود داشته باشد، طلاق و جدایی بین والدین، کودکانی که در چنین خانواده های رشد پیدا کرده اند بیشتر دچار آسیب های جنسی می شوند.

والدین گرامی می توانید برای آگاهی از روش های صحیح تربیتی به سایت رادیو قصه و به قسمت تعلیم و تربیت کودک و همچنین برای کودکان خود به قسمت قصه کودکانه صوتی مراجعه کنید.

کودک آزاری  + قصه صوتی

علل فرهنگی: پژوهش های انجام شده نشان می دهند که زندگی در گروه هایی که از نظر اجتماعی و اقتصادی در حد متوسط و پایین قرار دارند، آسیب های جنسی بیشتر است.

علل روانی مربوط به کودکان: خصوصیات خاص در برخی از کودکان احتمال آزار و اذیت ها را نسبت به آن ها افزایش می دهد، مثل کودکان غیر طبیعی و کودکان طرد شده.

آیا قوانینی برای کودک آزاری وجود دارد؟

در آلمان کودک آزاری که بیش از ۲۵ سال سن داشته باشد، با نظر موافق کمیسیون پزشکی با استفاده از داور، عقیم می شود. در سوئد نیز همانند آلمان عمل می شود. در ایالت متحده آمریکا کودک آزاری، جرمی بسیار جدی محسوب می شود و دادگاه می تواند برای مجرمان از احکام تعلیقی تا حبس ابد مجازاتش را تعیین کند.

و اما در ایران در قوانین کیفری تنها در ماده ۶۴۰ قانون مجازات اسلامی به طور کلی و عام گفته است هر کسی نوشته، نقاشی، تصاویر، فیلم و یا به طور کلی هر چیزی که عفت و اخلاق را جریحه دار کند، به حبس از سه ماه تا یکسال و جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا شش میلیون ریال و تا ۷۴ ضربه شلاق و یا به یک یا دو مورد از مجازات های ذکر شده محکم خواهد شد.

در این ماده قانونی، هیچ اشاره و تاکیدی نسبت به کودکان در جهت حمایت از آن ها به عمل نیامده است. برای رفع این مشکل نیاز به حمایت جدی از جانب دستگاه های قانونی و اجتماعی داریم که نقض های قوانین را شناخته، و به اصلاح و جایگزین کردن قوانین جدید بپردازند. و آن را وضع کنند.

اما مهم ترین حربه ای که می توان با آن جلوی کودک آزاری را در جامعه گرفت، افزایش مجازات ها در برابر چنین تخلفاتی است. زیرا عده ای تنبیه کودک را حق طبیعی خود می دانند، بنابراین ضمن آگاه ساختن خانواده ها با حربه های قانونی نیز از این موضوع بهره بگیریم.

دوران کودکی مهم ترین مرحله رشد و تکامل جسمی و روانی کودک است، و آسیب در این دوران پیامدهای طولانی مدت در آینده را در پی خواهد داشت. مخصوصا آسیب ها و آزار های جنسی به کودکان چون کمتر قابل شناسایی هستند و برای کودکان چون معمولا قادر به بیان آسیب نیستند، می تواند پیامدهای غیر قابل جبران در آینده برای کودک را در پی داشته باشد.

شما می تواند ما را از طریق سایت رادیو قصه کودک برای شنیدن قصه شب و قصه کودکانه صوتی با صدای خاله سمینا دنبال کنید.

کودک آزاری + بخش اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *