قصه شب

حتما داستان هزار و یک شب افسانه‌ای را شنیده‌اید. هزار و یک داستانی که هزار رمز و هزار ماجراجویی در آن، جان شهرزاد قصه‌گو را نجات داد. هزار و یک داستان، قصه شب‌های شهریار است که پادشاه را به کودکی بدل می‌کند که هر شب منتظر شنیدن آن است. در مورد این داستان‌ها حرف‌های زیادی است، تا جایی که ماجرای شهرزاد قصه‌گو را غیر واقعی می‌دانند. اما فرقی در اصل ماجرا ایجاد نمی‌کند حتی اگر داستان شهرزاد خود نیز قصه شب باشد. ایرانیان و فرهنگ ایران زمین، ارتباط تنگاتنگ و عمیقی با قصه شب و داستان‌های زیبا دارد. قصه در تاریخ ایران هیچ سن و سالی نمی‌شناسد و از کودک تا پیر و از عام و خاص را هدف قرار داده است. قصه شب بخشی از تفریح و حکمت آموزی ایرانیان بوده است.

قصه شب کودک

چه قالبی زیباتر از قصه‌گویی برای تعلیم، تربیت و پروش کودک می‌توان یافت؟ هیچ چیز به اندازه قصه‌ شب کودکانه صوتی توانایی پروش قدرت تخیل و تفکر انتزاعی کودک را ندارد. کودک با دنبال کردن داستان و تفکر به آن، شروع به تصویرسازی و واقعی‌سازی شخصیت‌های داستانی در ذهن خود می‌نماید. این مساله عمیقا دامنه‌ی تخیل کودک را پهناور می‌نماید. قصه شب در هنگامه خواب و بیداری کودک  است و در زمان آرامش شبانه اوست بنابراین تاثیر بیشتر بر مساله یادگیری دارد. قصه شب کودک که حکیمانه و جذاب نوشته شده باشد می‌تواند حکمتی را در قالبی قابل درک و جذاب برای کودک بیان نماید. با توجه به اینکه کودک در زمان شنیدن قصه شب، شروع به دنبال کردن شخصیت‌ها، روندهای منطقی داستان و رفتارهای شخصی و اجتماعی افراد می‌‍کند، همین موضوع قدرت تحلیل و قوه منطق کودک را پروش می‌دهد. کودکانی که با قصه‌های شبانه بزرگ می‌شوند قدرت تخیل بیشتر، توان تحلیلی بالاتر و اگر قصه‌ها دارای بار انسانی باشد، آگاه‌تر و عالم‌تر رشد خواهند کرد.

قصه کودکانه شب صوتی

همانطور که ذکر شد، قصه‌های شب صوتی توانایی بی‌نظیری در زمینه رشد کودک دارند. با توجه به اینکه دنیای امروز امکانات خوبی را برای تنوع بخشی به هر موضوع تفریحی، تربیتی و آموزشی فراهم کرده است استفاده از قصه شب صوتی که توسط کارشناسان این امر تهییه شده است به جد به مادران و پدران عزیز پیشنهاد می‌گردد. پدرها و مادرها باید توجه کنند که هیچ صدایی زیباتر و آرامش بخش‌تر از صدای آن‌ها برای کودکان نیست و علاوه بر استفاده از قصه‌های شب صوتی که توسط کارشناسان این امر تهییه شده است، گاهی باید خودشان برای کودکان قصه شب را زمزمه کنند.

سمینا و قصه شب صوتی

مجموعه بی‌نظیری از بهترین قصه‌ کودکانه شب و قصه‌ کودکانه روز در سایت سمینا تهییه شده است. این مجموعه داستان های صوتی از بهترین داستان های ایران و جهان جدا شده است و بعد از روح بخشی به آن توسط گوینده ضبط و آماده پخش برای کودکان عزیزمان است. قصه های شب در گروه‌های سنی الف، ب و جیم تهییه و منتشر می شود. ما مشتاق شنیدن پیشنهادات و انتقادات شما درباره قصه کودکانه صوتی هستیم.