کودک آزاری جنسی و راه های مقابله با آن

کودک آزاری جنسی و روش مقابله با آن+قصه شب

تجربه سوء استفاده جنسی در کودکی اتفاق بسیار ناراحت کننده ای است که نتایج و عواقب بدی را در بزرگسالی کودک به همراه دارد، و ممکن است به شکل اختلالات جنسی در زمان ازدواج بروز کند پس بهتر است از همان کودکی به آموزش اصولی این مسائل بپردازیم و کودک خود را متناسب با سنش با مقوله ی سوء استفاده جنسی آگاه کنیم به دلیل آن که انجام هر عمل جنسی بر روی کودک به نوعی آزار محسوب می شود و در حیطه رشدی او قرار ندارد لذا بر روی هر دو جنس که در سنین کودک باشند آسیب رسان خواهد بود.

 در بسیاری از کودک آزاری های جنسی همیشه پای یک فرد آشنا، یا یکی از اعضا خانواده، فامیل و دوستان مورد اعتماد در میان است. پس والدین باید از اعتماد بیش از حد به دیگران پرهیز کنند.

چگونه از کودک آزاری جنسی احتمالی پیشگیری کنیم:

۱-این ها، اعضای خصوصی بدن تو هستند: هر چیزی که با لباس زیر یا مایو پوشانده می شود عضو خصوصی کودک محسوب می شود. هیچ کسی حق ندارد به آن دست بزند و حتی درباره اش حرف بزند. این ها مواردی است که والدین باید به کودک خود بیاموزند و به او گوش زد کنند.

۲- بدن تو، فقط متعلق به خودت است: بدن کودک فقط متعلق به خودش است و اختیار بدنش فقط دست خودش است نه شخص دیگری. به او یاد بدهید والدین موقع حمام و پزشکان هنگام معالجه فقط با اجازه اوست که میتوانند به بدن او دست بزنند.

۳- نه گفتن، حق کودک است: کودک حق نه گفتن دارد و باید به کودک یاد بدهید که این حق اوست و نباید از نه گفتن احساس خجالت و یا ناراحتی داشته باشد. وقتی کودک نه گفتن را یاد بگیرد و آن را حق خودش بداند یاد میگیرد که اختیار بدن و احساساتش دست خودش است.

۴- راز های بد، نباید راز بماند: یکی از بزرگ ترین ابزار های کودک آزاران مخفی کاری است. کودک باید یاد بگیرد درباره ی راز هایی که او را ناراحت می کند حرف بزند. به کودک خود یاد دهید که بین راز خوب و راز بد تفاوت وجود دارد. و رازی که او را ناراحت می کند نباید راز بماند برای اینکه کودک بتواند این راز ها را به شما بگوید باید اعتماد او را جلب کنید.

کودک آزاری جنسی و روش مقابله با آن+قصه شب

والدین عزیز برای آگاهی از روش های تربیتی درست به سایت رادیو قصه به قسمت تعلیم و تربیت کودک و برای کودکان خود به قسمت قصه کودکانه صوتی مراجعه کنید.

۵- کمک بخواه، همیشه کسی هست که کمک کند: اگر کودک احساس ناراحتی، نگرانی و یا ترس می کند می تواند با بزرگسالی که به او اعتماد دارد موضوع را در میان بگذارد. به کودک این اطمینان را بدهید که این احساسات منفی تقصیر او نیست، و بیان آن ها برایش درد سر ساز نمی شود.

کودکان که دچار آزار جنسی شده اند، چه علائمی را از خود نشان می دهند؟

برخی از کودکان اثرات ناشی از آزارشان را به صورت رفتاری نشان می دهند اما ضرورتا همیشه اینطور نیست. برخی از کودکان ممکن است کناره گیر، بداخلاق، عصبانی و پرخاشگر، بی قراری و مضطرب شوند و حتی برخی از کودکان هیچ نشانه ای را از خود نشان نمی دهند.

بسیاری از کودکان وقتی مورد آزار جنسی را افشا میکنند، استرس و اضطراب در رفتار های غیر کلامی آن ها مشاهده می شود مثل نشان دادن خجالت و ترس در چهره شان و حتی سفتی و تنش در بدنشان. به آزار های جنسی کودکان از طریق بازی ها و نقاشی آن ها نیز می توان پی برد. آسیب هایی که از طریق کودک آزاری جنسی به کودکان وارد می شود، آسیب های روانی به کودک مثل اضطراب، افسردگی، ترس های مرضی، احساس گناه، عصبی و پرخاشگری، مشکلات تمرکز، انزوا، ترس و اجتناب از مردان، عصبی بودن، علائمی مثل کابوس شبانه، واکنش هایی نظیر از جا پریدن، مشکلات ارتباطی و در نهایت افکار خودکشی است.

شما میتوانید مارا از طریق رادیو قصه کودک برا شنیدن قصه شب و قصه کودکانه صوتی با صدای خاله سمینا دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *