درک جنسیت در کودکان + بخش اول

درک جنسیت در کودکان + قصه شب

کودکان از بدو تولد دارای نوعی حس کنجکاوی نسبت به مسائل محیط اطراف خود و از جمله نسبت به بدن خود دارند. آگاهی و کنجکاوی شدید آن ها نسبت به کارکردهای بدن خود از نوپایی آغاز می شود و تا دوران بلوغ او ادامه می یابد. کودکانی که نحوه کار کرد بدن خود را می شناسند، درک بهتری از مفهوم جنسیت دارند و از هویتی محکم تر برخوردار می شوند.

درک جنسیت در کودکان + بخش دوم

داشتن دانش به کودک قدرت می بخشد. بنابراین کودکان نیز همانند نوجوانان باید به منابع اطلاعاتی قابل اعتماد دسترسی داشته باشند، چه در داخل خانواده چه در دیگر منابع موجود در جامعه. یک کودک علاوه بر داشتن دانش درباره زیست شناختی، به  آموزش درباره روابط انسانی هم نیاز دارند.

بچه ها برای شکل دادن به جنسیت خود به خانواده و روابط بین اعضای خانواده خود مراجعه می کنند. اگر در یک خانواده روابط نزدیکی بین اعضا باشد، کودک با الگو قراردادن آن ها به ابزاری قدرتمند دست پیدا می کند. این ابزار به آن ها کمک می کند تا درآینده و خارج از خانواده روابط خود را بسازند.

توضیح تفاوت های جنسی برای کودکان:

از حدود سه سالگی که کودکان یاد می گیرند به صورت گسترده از واژه ها برای نام بردن چیزها استفاده کنند، می توانید اندام های اصلی بدن را برای کودک خود معرفی کنید.

در لابه لای این توضیحات، نام اندام های جنسی را هم بگویید. برای پسرها آلت تناسلی، باسن و برای دخترها آلت تناسلی و پستان ها را معرفی کنید. اگر فکر می کنید کودک شما علاوه بر توضیح به جلوه های بصری هم احتیاج دارد و اگر فرهنگ خانوادگی تان با این موضوع همسو است ، می توانید از عکسهای کالبد شناسی استفاده کنید.

شما می توانید ما را از طریق رادیو قصه برای شنیدن قصه کودکانه صوتی و قصه شب با صدای خاله سمینا دنبال کنید.

درک جنسیت در کودکان + قصه شب

نکته بسیار مهم این است که بهتر است کودکان از همان سالهای اول از نام های درست برای اعضای بدنشان استفاده کنند به جای آن که بعد ها از هم سن و سالان خود اسم های دیگری را یاد بگیرند.

سری بودن و خصوص بودن:

شما باید به فرزند خود اعتراف کنید که حرف زدن و سخن گفتن درباره جنسیت، با شرم و حیا همراه است چون موضوع حساس و کاملا خصوصی است و همین می تواند زمینه مشترکی باشد که گفت و گویتان را آغاز کنید.

وقتی با کودک خود درباره جنسیت او صحبت می کنید از واژه های سری و خصوصی هم استفاده کنید. برای بچه های کوچکتر می توانید این مثال را بزنید از آنجایی که اعضای بدن ما خصوصی است باید آنها را با لباس بپوشانیم.

به کودکان بزرگتر یاد آوری کنید که اگر کودکان کوچکتر از آنها سئوالی را پرسیدند بگویند که درباره این مسائل از پدر و مادرت سوال کن.

مهم ترین آموزگاران کودکان والدین آنها هستند. نه ما، و نه کودکان ما هیچگاه نباید از دانستن خجالت بکشند. زیرا همه ما حق داریم که بدانیم. فقط باید سعی کنیم عبارات را برای فهم کودکان خود روان و ساده کنیم.

بچه تا سن پنج سالگی باید:

۱-نام صحیح اعضای بدن از جمله اعضای تناسلی را بدانند.

۲-درک کنند که نوزادان از رحم مادر متولد می شوند

۳-نسبت به هویت مذکر یا مونث خود عزت نفس داشته باشند.

۴-بتوانند به راحتی با والدین یا فرد بزرگ سال قابل اعتماد دیگری، درباره جنسیت خود صحبت کنند.

۵-مفهوم فضاهای خصوصی را هنگام تعویض لباس و رفتن به توالت بدانند. به ویژه ضروری است کودکان پنج ساله تفاوت خصوصی و سری را بدانند.

والدین عزیز برای آگاهی از روش های تربیتی درست به سایت رادیو قصه به قسمت تعلیم و تربیت کودک و برای کودکان خود به قسمت قصه کودکانه صوتی مراجعه کنید.

درک جنسیت در کودکان + بخش دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *