آموزش مهارت آداب معاشرت به کودکان

آموزش آداب معاشرت به کودکان+ داستان صوتی

رادیو قصه کودک برای کودکان شما انواع داستان ها را به صورت قصه های کودکانه صوتی  و قصه صوتیو داستان های کودکانه با صدای خاله سمینا آماده کرده است.

کودکان ما سرمایه های آینده جامعه، کشور، والدین و سرپرستان نسل های آینده هستند. باید در رشد و پرورش آن ها نهایت دقت، حوصله و آگاهی را به کار برد. پدر و مادر وظیفه دارند که به فرزندان خود آداب معاشرت بیاموزند و مواردی را که در ارتباط با دیگران باید رعایت کنند، یاد دهند تا فرزندان مودبی در آینده داشته باشند.

شاید یاد دادن آداب معاشرت به کودکان کار سختی باشد، چون گاهی ناچار می شوید رفتارها و برخورد های صحیح را بارها و بارها به فرزندتان گوشزد کنید. زمانی که فرزندتان آموخت این کار را درست انجام دهد، او را تشویق و تحسین کنید، بغل کنید و ببوسید و علاوه بر این خودتان با انجام دادن این کارها برای او الگو مناسب باشید.

آداب معاشرت را نمی توان به کسی تحمیل کرد، اما می توان با آموزش دادن به کودک به یک روش زندگی تبدیل کرد.

ورود در جمع برای اولین بار:
فرزندتان باید بداند وقتی برای اولین بار وارد جمعی می شود، حتما در نخستین مرحله سلام کرده و خود را معرفی کند؛ وگرنه دیگران او را نادیده می گیرند؛ مثلا در جمع همسایگان جدید، می تواند بگوید: «سلام، اسم من ساراست. ما در طبقه دوم زندگی می کنیم».

آموزش آداب معاشرت به کودکان+ داستان صوتی

به کودکتان توضیح دهید وقتی می خواهد دو نفر را به هم معرفی کند، اول شخص کوچک تر را به شخص بزرگ تر معرفی کند و برای شخص بزرگ تر یک لقب بیاورد؛ مثلا بگوید: «آقای…، این دوست من صبا است».

رادیو قصه از طریق قصه های صوتی و داستان های کودکانه سعی دارد که شبی آرام برای فرزندان شما به وجود آورد.                                                                                                                                            

مواظب حرفایتان باشید:

کودکان توانایی فیلتر کردن و تمایز دادن بین آنچه که بسته به شرایط برای گفتن مناسب است و آنچه نیست را ندارند. این موارد می تواند منجر به قرار گرفتن شما در وضعیت های نامناسب شود. احتمالاً فرزند شما متوجه افرادی که نیبت به آن ها متفاوت هستند خواهد شد و می خواهد درباره این تفاوت ها توضیح داده و یا حتی از خود آن ها سوال کند.

خوشبختانه، با انجام تمرین و مرور زمان، بچه ها آداب معاشرت مناسب را یاد خواهند گرفت و می فهمند که قبل از صحبت کردن، کمی فکر کنند. در عین حال، به کودکتان توضیح دهید که گفتن یک مورد ناخوشایند و یا نظر منفی دادن در مورد ظاهر یک شخص در ملاء عام یک کار نادرست و غیراخلاقی بوده و می تواند مضر باشد.

 به بچه های خود بگویید که آن ها همیشه می توانند فکرها و سؤالات خود را بعداً و هنگامی که تنها هستید، بازگو کنند. آموزش آداب معاشرت به کودکان کار سخت و دشواری نیست ولی انجام دادن آن بسیار مفید و حتی الزامی است.

آموزش آداب معاشرت به کودکان+ داستان صوتی

به فرزندتان یاد بدهید:

 • ۱- وقتی کسی هدیه یا چیزی را به کودک می دهد، حتما تشکر و قدردانی کند. 
  ۲- حتما خواسته هایش را با کلمه «لطفا» شروع کند. 
  ۳- هرگز به لوازم و اشیای میزبان دست نزد و فقط باید آن ها را نگاه کند. 
  ۴- زمانی که به جایی، به خصوص یک فروشگاه وارد می شود، به جای این که در را پشت سرش ببندد، آن را برای دیگران باز نگه دارد تا آن ها هم بتوانند وارد آن مجموعه شوند. می توانید خودتان این کار را انجام دهید تا کودک ببیند و یاد بگیرد. 
  ۵- وقتی می خواهد به ساختمان یا آسانسور و مترو وارد شود، صبر کند تا اول کسانی که می خواهند خارج شوند، از در عبور کنند. 
  ۶- به دیگران، به خصوص کسانی که با بقیه متفاوتند، خیره نشود و بداند که این کار دور از ادب و احترام است. 

بچه های گل برای گوش سپردن به قصه های صوتی کودکانه و قصه شب با صدای خاله سمینا برای گروه های سنی (الف، ب، ج) به سایت رادیو قصه کودک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *