چگونگی مدیریت زمان در کودکان

چگونگی مدیریت زمان در کودکان+ قصه کودکانه

رادیو قصه کودک برای کودکان شما انواع داستان ها را به صورت قصه های کودکانه صوتیو قصه صوتی کودکانه و داستان کودکانه با صدای خاله سمینا آماده کرده است.

بسیاری از ما دیده ایم، که برخی کودکان ذاتا نامنظم و بی انضباط هستند. گویی که از ابتدا نظم در وجودشان نهادینه نشده است. این دسته از کودکان نیاز دارند که همیشه درباره نحوه مدیریت زمان، فضا، فکر و سایر چیزهای متعلق به خود یادآوری شده و آموزش ببینند.

به کودک خود بیاموزید که چگونه مدیریت زمان داشته باشد. وقتی تکلیف و وظیفه ای به او داده می شود، کنار او بنشینید و مراحل اصلی یک پروژه را برای او فهرست کنید. بعد، محدوده ای زمانی برای هر مرحله و تاریخی برای تکمیل پروژه تعیین کنید.

به کودکان خود کمک کنید تا وقت شناسی را به خوبی بیاموزند. پدر و مادر به منظور آموزش وقت شناسی به کودکان باید از تذکر و یادآوری کارها جداً خودداری کنند. این تذکرات و گوشزدها فرصت انجام اشتباه و خطا را از بچه‌ها می‌گیرد، اشتباهاتی که به واسطه پیامدها و نتایج‌ آن ها درس و تجربه لازم را به کودک می‌دهند.

بچه های نازنین برای شنیدن قصه های صوتی کودکانه و قصه شب با صدای خاله قصه گو سمینا برای گروه های سنی (الف، ب، ج) به سایت رادیو قصه مراجعه کنید.

 چگونگی مدیریت زمان در کودکان+ قصه کودکانه

الگوی مناسب برای آموزش عادت های مدیریت زمان فرزندتان باشید:

اگر شما به عنوان والدین همیشه دیر می کنید و خیلی از فرصت ها را از دست می دهید، نوجوانتان هم از شما تقلید می کند. تمرین کنید تا زمان خود را به صورت عقلانی مدیریت کنید و به فرزند خود نشان دهید که قادر هستید مهم ترین وظایف خود که به طور روزانه برای شما معین شده است را انجام دهید.

عیب جویی کردن را کنار بگذارید:

شاید این موضوع که مرتبا بخواهید انجام کاری را به فرزند خود گوشزد کنید برای شما خسته کننده باشد، اما تکرار زیاد این مطلب که “تکالیفت را انجام بده” یا “به فکر انجام کارهایت باش” باعث کاهش تاثیر حرف هایتان روی فرزندتان خواهد شد.

قوانینی برای انتظارات خود تنظیم کنید و در صورت لزوم از آن ها استفاده نمایید. با این روش نوجوان یاد می گیرد تا زمان خود را در آینده بهتر مدیریت کند.

ساعت مشخصی برای غذا خوردن تعیین کنید:

شاید کار دشوار و سختی به‌نظر برسد، اما تعیین ساعت غذا خوردن منظم برای همۀ اعضای خانواده (مثلاً ۱ ظهر برای نهار) فقط به مدیریت زمان کودکان و آگاه‌تر شدن آنان از این مقوله کمک نمی‌کند؛ بلکه موجب می‌شود مطمئن شوند اعضای خانواده حتماً ساعتی را کنار هم می‌گذرانند.

مسابقه زمان:

برای کودک خود مسابقه های متفاوتی در رابطه با زمان تعیین کنید. مثلا می توانید به او بگویید که اگر امروز یک ساعت درس بخواند، اجازه دارد برای دوچرخه سواری به پارک برود، یا اگر در مدت زمان کمی حمام کردنش را تمام کند، جایزه خواهد گرفت. البته این بازی ها را هر روز انجام ندهید، چون کودک شما عادت می کند که بعد از انجام هر کاری جایزه بگیرد. این گونه به جای این که وقت را بشناسد، جایزه ها را خواهد شناخت.

رادیو قصه از طریق قصه های صوتی و داستان های کودکانه سعی دارد که شبی آرام برای فرزندان شما به وجود آورد.

 چگونگی مدیریت زمان در کودکان+ قصه کودکانه

ابزاری برای مدیریت زمان به او بدهید:

مهم نیست به چه روشی این کار را انجام می دهید، با استفاده از یک دفتر برنامه ریزی که فرزندتان تمام وظایف خود را در آن یادداشت کند یا یک اپلیکیشن تلفن همراه که برنامه نوجوانتان را مدیریت کند، فقط مهم این است که به او کمک کنید تا ابزارهایی را پیدا کند تا او بتواند کارهایش را به بهترین صورت انجام دهد. درباره ی اهمیت ایجاد یک برنامه ریزی مدون و استفاده از یک لیست برای اولویت بندی منطقی زمان برای انجام کارها صحبت کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *