چگونه به سوالات کودکان در مورد مسایل جنسی پاسخ دهیم

چگونه به سوالات کودکان در مورد مسایل جنسی پاسخ دهیم + قصه صوتی

عموم مردم، حتی والدینی که در تربیت فرزند خویش به خود می بالند، وقتی می خواهند به سوالات و کنجکاوی های کودک پاسخ دهند، دچار واهمه می شوند. بعضی پدر و مادر ها مسائل جنسی را برای کودک خود بیش از حد استاندارد باز می کنند و بعضی والدین نیز از زیر بار این مسئولیت شانه خالی می کنند، بهتر است بدانید هیچ کدام از این موارد رفتار مطلوبی در مواجه شدن این گونه مسائل نیست.

بهترین راه پاسخگویی:

از زمانی که کودک شما متولد می شود، آمادگی پاسخگویی به سوالات او را در خود بیابید. اکثر سوالات کودکان، حول این که نوزادان از کجا آمده اند یا تفاوت اندام تناسلی مرد و زن می گردد یا این که درباره اندام جنسی خود می پرسند. در مواجه شدن با این سوالات رو به مسائل غیر حقیقی نیاورید.

در هنگام رو به رو شدن با سوال اول، در سنین پایین بگویید ما دعا کردیم و خدا تو را به ما داد ولی در سنین بالا تر این جمله قابل پذیرش نیست، به او بگویید، یاخته هایی(سلول) از بدن مادر و پدر به هم متصل شده و در شکم مادر تو به وجود آمدی و رشد کردی سپس بعد از ۹ ماه دکتر ها تو را خارج کرده و به ما تحویل دادند.

در مورد سوال بعدی نیز بگویید،‌ خداوند شکل زن و مرد را یکسان خلق نکرده، برای مثال بدن مرد ها مو های زیادی دارند اما زن ها ن و اندام زن ها برخلاف مرد ها ظریف تر است. هم چنین با مواجه شدن با سوال سوم به طور معمول حواس او را پرت کنید اما در صورت پافشاری او با یک مشاور یا روان شناس گفت و گو کنید و به او  بگویید باید بر روی این سوال فکر کنم.

چند نکته طلایی:

۱-هرگز در پاسخگویی به سوالات یا دیدن رفتار جنسی در کودکان با او رفتار تند و خشنی نداشته باشید، ممکن است ارتباط او به شما کم شود.

۲- در صورت دیدن رفتار های جنسی در کودک خود، حواس او را پرت کنید، برای مثال وقتی این رفتار را مشاهده کردید به او بگویید وقت بازی است یا در اتاق او را بزنید و بگویید مهمان نمی خواهی؟ بعضی اوقات نیز او را به پارک یا مکان های دیگر ببرید.

چگونه به سوالات کودکان در مورد مسایل جنسی پاسخ دهیم + قصه صوتی

۳- حمام پسر از سه سالگی به بعد به عهده پسر است.

۴- در هنگام استحمام فرزند لباس زیر های خود را حفظ کنید.

۵- هنگامی که کودکان بازی می کنند، با بهانه های گوناگون به مکان بازی آن ها سر بزنید.

۶- در هنگام پاسخگویی به سوالات کودکتان ترس را بروز ندهید، آن ها را مشتاق تر می کنید.

۷- هرگز نگذارید کودکتان برای گرفتن پاسخ سوالات خود،‌ به افرادی که رفتار ناشایستی دارند مراجعه کند، این کار سبب دوری عاطفی کودک از شما و راهنمایی غلط او می شود.

۸- در محیط های شلوغ پوشک فرزند خود را تعوض نکنید.

۹- زمان مناسب برای پاسخگویی به سوالات فرزندتان زمانیست که سوال پرسیدن را آغاز می کند و این دوره معمولا از سن ۴-۵ سالگی شروع می شوند.

۱۰- هرگز به کودک خود نگویید، ما تو را خریدیم یا حرف هایی مانند این، ممکن است به روحیات و آینده آن صدمه بزنید.

۱۱- در مواجه شدن با سوالات کودکان در سطح درک آنان و با زبانی کودکانه صحبت کنید.

والدین عزیز برای آگاهی از روش های تربیتی درست به سایت رادیو قصه به قسمت تعلیم و تربیت کودک و برای کودکان خود به قسمت قصه کودکانه صوتی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *