پرورش خلاقیت به کودکان از طریق قصه کودکانه

پرورش خلاقیت در کودکان + قصه های کودکانه

والدین عزیز رادیو قصه برای کودکان شما انواع قصه ها را به صورت قصه های کودکانه صوتیو قصه صوتی و داستان های کودکانه با صدای خاله سمینا آماده کرده است.

مهم‌ترین و اساسی‌ترین قابلیت و توانایی انسان ها و بنیادی‌ترین عامل ایجاد ارزش در آنان، خلاقیت است که در همهٔ ابعاد و جوانب زندگی، نقش کاملاً حیاتی ایفا می‌کند. بنابراین خلاقیت و نوآوری از والاترین ویژگی‌های انسان است.

انسان خلاق توانایی حل مسئله بالاتر و سریع تری نسبت به سایرین دارد وبا بینش متفاوت خود نسبت به مسائل گامی جلوتر از افراد دیگر برداشته و موفقیت های افزون تری کسب می کند. با نگاهی به زندگینامه افراد موفق و معروف متوجه می شویم همه آن ها در یک خصوصیت مشترک هستند و آن هم خلاق بودن آن هاست.

پرورش خلاقیت در کودکان از طریق قصه:

خلاقیت در کودکان از روش های مختلف و متنوعی پرورش می یابد. قصه گویی یکی از بهترین روش های آموزش کودکان خردسال است که لذت بردن از قصه و کتاب را به آن ها می شناساند و به آنان فرصت کسب مهارت های اجتماعی، حل مسأله، گوش دادن فعال، تمرکز، تقویت مهارت های کلامی و پرورش خلاقیت را عرضه می کند.  

پرورش خلاقیت در کودکان + قصه های کودکانه

به گفته افلاطون: «پرورشی که روح کودکان، از طریق قصه کسب می  کند، بسیار بیشتر از تربیتی است که جسم آن ها از طریق ورزش کردن کسب می  کند.» از طریق قصه­ گویی می توان تغییرات زیادی در زمینه یادگیری، سوادآموزی و خلاقیت کودکان ایجاد کرد. بسیاری از روانشناسان معتقدند، کودکان از ۵سالگی به داستان و قصه علاقمند می  شوند. البته قصه‌گویی خلاق مستلزم یک ارتباط دوجانبه و متقابل بین قصه‌گو و شنونده است. قصه‌گو با نقل‌ شفاهي‌ يك‌ داستان، براي‌ شنوندگان‌ خود، امكان‌ تصويرسازي‌ ذهني‌ را فراهم‌ مي‌سازد. 

رادیو قصه کودک از طریق قصه های صوتی و داستان های کودکانه سعی دارد که شبی آرام برای فرزندان شما به وجود آورد.

 همچنان‌ كه‌ كودكان‌ قصه‌ها و داستان ها را مي‌شنود و صحنه‌ها، عمل‌ داستان‌ و شخصيت‌هاي‌ آن‌ ها را خلق‌ مي‌كنند، توانايي‌ تجسم‌ و خيال بافي‌ كه‌ مبناي‌ تصور خلاق‌ است‌، در وجود آن ها شكوفا مي‌شود. از ميان‌ داستان‌ها، به‌ ويژه‌ داستان‌هاي‌ تخيلي‌ يا علمي‌، تخيلي‌ مي‌توانند در فعال‌ كردن‌ قدرت‌ تخيل‌ و حس‌ كنجكاوي‌، ابزاري‌ مناسب‌ باشند. استفاده‌ هوشمندانه‌ از داستان‌ تخيلي‌، نه‌ تنها حس‌ آينده‌ کودکان‌ را غني‌ مي‌سازد، بلكه‌ جاني‌ تازه‌ به‌ تخيل‌ آن ها مي‌بخشد و توانايي‌ كنترل‌ و تسلط به‌ تغييرات‌ را در آن ها بالا مي‌برد.

مزاياي قصه گویی براي پرورش خلاقيت:

۱-پرورش قدرت تفكر و خلاقيت افراد، از سنين مهد كودك تا بالاتر

۲- پرورش مهارت هاي شنيداري،  گفتاري،  درك مطلب و ادبيات

۳- ايجاد علاقه‌مندي به مطالعه،  آموزش روش مطالعه علمي و فعال

۴- فعاليت ذهن کودک در سه زمان گذشته و حال و آينده، كه نوعي كاربرد حافظه و هوش است

۵- آموزش غير مستقيم رفتارهاي مناسب فردي و اجتماعي

پرورش خلاقیت در کودکان + قصه های کودکانه

روش های آموزش خلاقیت و زمینه های رشد و تقویت تفکر خلاق در کودکان:

تمام بچه ها با مهارت و با استعداد و باهوش متولد می شوند و از توان و استعداد خلاق بودن برخوردارند، ولی این خانواده ها هستند که در بعضی موارد با سهل انگاری و قاطع نبودن در این امر از ظهور و تجلی آن در فرزندان خود جلوگیری می نماید.

برای آموزش خلاقیت به کودکان ، پرورش خودباوری و عزت نفس در کودکان، ترغیب و تشویق آنان جهت جدیت و پایداری در کارها، تقویت محرک های بیرونی و پیرامونی، مشخص نمودن مقاصد و آرمان ها، خطرپذیری معقول و هوشیارانه، توانایی تغییر پذیری و کوشش در جهت تقویت و مرکزگرایی و مهارت ها و بهره هوشی فرزندان، از آن میان شیوه ها و تدابیری می باشد که بچه ها به منظور پرورش و تقویت خلاقیت خود به آن ها احتیاج خواهند داشت.

برای کودکان شعر بخوانید:

برای کودک خود شعر بخوانید. نتایج تحقیقات نشان داده جریان تعاملات زبانی در مسیرهای عصبی برای رشد خلاقیت خیلی اهمیت دارد. استفاده از استعاره‌ها یا ضرب‌المثل‌ها برای کودکان کوچک، مغزشان را غافلگیر می‌کند. می‌توانید برای ارائه‌ی راه‌حل برای مشکلی که کودک به آن برخورد کرده است، از شعر استفاده کنید.

بچه های نازنین برای شنیدن قصه های صوتی کودکانه و داستان های کودکانه با صدای خاله سمینا برای گروه های سنی (الف، ب، ج) به سایت رادیو قصه کودکانه مراجعه کنید.

پرورش خلاقیت در کودکان + قصه های کودکانه

اسباب بازی های ساختنی:
اسباب بازی هایی مانند مکعب های چوبی یا سازه هایی که به یک دیگر متصل می شوند، یکی از بهترین انواع اسباب بازی ها هستند. این سازه ها برای مجسم کردن ایده هایی که کودکان در ذهن دارند بسیار مناسب هستند.

خمیربازی:

خمیربازی علاوه بر افزایش مهارت های دستی کودک فرصتی برای خلق ایده های جدید برای او به ارمغان می آورد. ترکیب رنگ ها و ساختن هر آنچه در ذهن دارد، یکی از راه های پرورش خلاقیت در کودک است. هنگام خمیر بازی از سفره های نایلونی به عنوان بستر کار استفاده کنید تا مرتب کردن محیط پس از بازی راحت تر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *