مهارت گوش دادن در کودکان

مهارت گوش دادن در کودکان+ قصه کودکانه

والدین گرامی رادیو قصه کودکانه برای کودکان شما انواع داستان ها را به صورت قصه های کودکانه صوتیو قصه صوتیو داستان کودکانه با صدای خاله سمینا آماده کرده است.

گوش دادن مهارت و ابزاری برای یادگیری و آموزش است. همان گونه که کودکان خواندن و نوشتن را یاد می گیرند ، لازم است گوش دادن را نیز به طور کامل بیاموزند.

اگر هنگامی که معلم درس می دهد، کودکان با دقت به سخنان و گفته های او توجه کنند، هم مطالب را بهتر به یاد می سپارند ، و هم بیشتر آن ها را به یاد می آورند ، افزون بر این ، گوش دادن فعال موجب نوشتن و بیان درست واژگان و عبارت ها می شود.

بازی هایی برای تقویت مهارت گوش دادن در کودکان، یک عامل بسیار مهم یادگیری در مدرسه هست.در بزرگسالی هنر خوب گوش دادن یکی از عوامل موفقیت افراد در روابط اجتماعی، کاری و شغلی و رابطه عاطفی می‌شود.اگر شنونده خوبی نباشیم در حل مشکلات خانوادگی و کاری دچار مشکل می‌شویم.

مهارت گوش دادن آموختنی هست و مانند خیلی مهارت های دیگر نیاز به تمرین دارد و بهترین زمان آن کودکی هست. معمولا در سال اول مدرسه در کنار آموزش الفبا و مهارت‌های ضروری شمارش، مهارت گوش کردن نیز فرا گرفته می‌شود.مهارت های شنیداری در دوران پیش دبستانی در مهدکودک ها توسعه داده شده و در دوران ابتدایی موفقیت دانش آموزان به این دلیل هست که به طور معمول بیشتر اطلاعات را در ارتباطات شفاهی بدست می‌آورند.

زمانی را به داستان‌خوانی اختصاص دهید:

حتما درباره داستان کتابی که برای کودک‌تان می‌خوانید با او صحبت کنید و سوالاتی درباره داستان از کودک خود بپرسید تا وادارش کنید درباره آنچه شنیده است، فکر کند. مثلا می‌توانید بپرسید: “یادت میاد آخر داستان چی شد؟” یا “به نظرت بعد این اتفاق چی می‌شه؟” یا این که “اگر این جا این اتفاق نمی‌افتاد به نظرت ممکن بود چه اتفاق دیگه‌ای بیفته؟” این سوالات موجب می‌شوند تا فرزند شما درباره آنچه شنیده است، صحبت کند.

مهارت گوش دادن در کودکان+ قصه کودکانه

بچه های عزیز برای شنیدن قصه های صوتی کودکانه و قصه شب با صدای خاله سمینا برای گروه های سنی (الف، ب، ج) به سایت رادیو قصه کودک مراجعه کنید.

همچنین وقتی کودک‌تان را تشویق می‌کنید تا بقیه داستان را پیش‌بینی کند، در واقع در حال رشد مهارت تفکر و نتیجه‌گیری او درباره داستانی هستید که برایش خوانده‌اید و او تنها به شما گوش داده است. این بازی موجب می‌شود کودک با دقت بیشتری به شما گوش کند و درباره آنچه می‌شنود فکر کند.

بازی صداهای دنیا:

یکی از بازی آماده کردن کودک با حس شنوایی و دلیل اهمیت آن هست. با کود‌کتان به فضای بازی مثل پارک بروید و بخواهید به صداهای اطرافش گوش دهد.لیستی از صداهایی که می‌شنوید، تهیه کنید.صداهای کلاغ، گنجشک، تکان خوردن برگ ها، موتور، ماشین، موتور سیکلت، خنده، گریه بچه، بوق ماشین…و در مورد این صداها صحبت کنید و توضیح دهید که وقتی ما به این صداها توجه نمی‌کنیم چه چیزهایی را از دست می‌دهیم.

مثل زمانی که ما مدام مشغول صحبت کردن هستیم و دیگر فرصتی برای گوش کردن نداریم.این فعالیت گوش دادن به صداهای اطراف کمک می‌کنه تا کودک شما دقت و توجه‌اش به محیط اطرافش بیشتر شود.دنبال منبع صداها گشتن او را به فکر وا می‌دارد و جهت‌ها را شناسایی می‌کند.

داستان‌های قافیه‌دار بخوانید:

بهتر است برای کودکان‌تان داستان‌های شعرگونه بخوانید. در این داستان‌ها یک قافیه در هر صفحه بار‌ها و بار‌ها تکرار شده است. سعی کنید هر بیت را چند بار برای کودک خود بخوانید، گاهی پیش از آن که به کلمه قافیه برسید صبر کنید و اجازه دهید کلمه قافیه را کودک‌تان بگوید.

اگر گاهی می‌بینید کودک کلمه قافیه را فراموش کرده است، بدون آن‌که متعجب شوید یا او را ناراحت کنید، با لبخند خودتان آن کلمه را بگویید. خواهید دید دفعه بعدی که این بازی را تکرار می‌کنید، کودک کلمه‌ای را که فراموش کرده، به سرعت به شما می‌گوید. همیشه سعی کنید نشان دهید از کتاب خواندن لذت می‌برید و زمان کتاب خواندن را برای کودک خود نیز لذت‌بخش کنید. به این شکل علاقه به کتاب را در کودک خود افزایش می‌دهید.

مهارت گوش دادن در کودکان+ قصه کودکانه

 با کودک خود زیاد صحبت کنید:

در طول روز کودک خود را با گفت و گو و مکالمه های مختلف مشغول کنید. هنگام صحبت کردن با او حرف های او را تکرار کنید تا متوجه شود که به حرف های او گوش می‌کنید. از او سوال بپرسید و به پاسخ های او واکنش های مشخصی را نشان دهید.                                                                                  

تمرین برای تقویت مهارت گوش دادن در کودکان:

برای آموزش گوش دادن به کودکان و فرزندانمان ، راهکارها و تمرین های فراوان و متنوع وجود دارد، که شما می توانید با استفاده از آن ها این مهارت را در کودکان پرورش دهید . لازم به ذکر است که روش های تقویت مهارت گوش دادن در کودکان می توانید متناسب با سن آن ها استفاده نمایید.

تصویر خوانی:

هدف : صدا آموزی .

تعدادی تصویر ، شکل و یا عکس به کودکان بدهید و از آن ها بخواهید تصویرهایی که حرف آغازین آن ها هم صدا هست ، مشخص کنند و با صدای بلند آن ها را بگویند.

داستان گویی:

هدف : تمیز دادن واقعیت از رویا.

داستانی برای کودکان بخوانید که دارای جنبه های تخیلی و واقعی ، به صورت درهم ، باشد. سپس از کودکان بپرسید که کدام بخش از داستان واقعیت داشت و کدام بخش غیر واقعی و تخیلی بود.

گوش دادن به صدای داستان:

هدف : ایجاد تمرکز برای گوش دادن .

صدای داستانی را برای بچه ها و کودکان پخش کنید و پس از آن چند پرسش درباره ماجرا و وقایع آن از فرزندان و کودکان تان بپرسید.

  رادیو قصه کودک از طریق قصه های صوتی و داستان های کودکانه سعی دارد که شبی آرام برای فرزندان شما به وجود آورد.                                                                                                                   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *