مهارت کنترل خشم در کودکان

مهارت کنترل خشم در کودکان+ قصه کودکانه

والدین گرامی رادیو قصه کودکانه برای کودکان شما انواع داستان ها را به صورت قصه های کودکانه و قصه صوتیو داستان کودکانه با صدای خاله سمینا آماده کرده است.

کنترل خشم کودکان نیازمند آموزش و مهارت است. همه ما تجربه خشم و عصبانیت داشته ایم و حتی بعضی اوقات پرخاشگری و خشونت هایی از خود بروز داده ایم.

بنابراین، عجیب نیست که بچه ها در برابر ناکامی ­هایشان پرخاشگری کنند، شاید بتوانیم بگوییم که عصبانیت بخشی از عنصر مدنیت امروزه است. کودکان عصبانیت خود را به گونه های مختلف بروز می دهند.

ابزار خشم و عصبانیت اگرچه کارکردی برای سلامت روح و روان کودک دارند، اما چون مستلزم رفتارهایی است که از نظر جامعه مناسب نیست، بنابراین لازم است که مهارت ­های کنترل خشم را به کودکان یاد دهیم و به آن ها بیاموزیم که به جای رفتارهای پرخاشگرانه و عصبانیت مطلق یاد بگیرد که نیازها و خواسته هایش را بیان کند. و از گفتگو برای دفاع خود استفاده کرده و با حل مسئله مشکلاتشان را بر طرف کنند.

برای عصبانیت قانونی داشته باشید:

بیشتر خانواده‌ها مقررات نانوشته‌ای درباره‌ی عصبانیت و خشم دارند که می‌گوید کدام رفتارها قابل‌قبول و کدام‌ یک غیرقابل‌ قبول هستند. برخی خانواده‌ها چندان اهمیتی نمی‌دهند که درب محکم به‌هم‌کوبیده شود یا صدا بالا برود. برخی خانواده‌ها هم تحمل این رفتارها را ندارند.

قوانین و مقررات خانه‌تان را بنویسید و انتظارات‌تان را در آن مشخص و یادداشت کنید. داشتن رفتاری محترمانه در زمان بروز خشم باید موضوع محوری قوانین عصبانیت باشد.

مهارت کنترل خشم در کودکان+ قصه کودکانه

مواردی مانند ممنوع کردن پرخاشگری های فیزیکی، توهین، فحش و تخریب اموال را در قوانین خود لحاظ کنید تا کودک شما بداند، نمی‌تواند در هنگام عصبانیت و خشم، اشیا را پرتاب کند، بشکند یا با زبان و اعمالش، افراد را آزار و اذیت و همچنین اشیا را نابود کند.

بچه های عزیز برای شنیدن قصه های صوتی کودکانه و قصه شب با صدای خاله سمینا برای گروه های سنی (الف، ب، ج) به سایت رادیو قصه کودک مراجعه کنید.

پرخاشگری، نشان‌های از تضادهای درونی:

گاهی کودکان در حالات دوگانگی و تضادهای درونی خود قرار می‌گیرند. بهتر است بگوییم، گاهی کودکان بر سر دو راهی‌هایی گیر می‌کنند و نمی‌دانند کـدام راه را انتخاب کنند؛ این حالت آن‌ها را دچار تعــارض، اضطراب و خشــم می‌کند.

مثلاً کودکی که دوسـت دارد نزد مادرش در خانه بماند و از طرفی وقتی می‌بیند همه کودکان به مدرسه می‌روند، هم‌زمان تمایل به مدرسه رفتن را هم دارد و بر این اساس دچار دوگانگی می‌شود. به کودکان خود کمک کنیم که مدتی طولانی در دو راهی‌های زندگی، قرار نگیرند. آن‌ها بایستی به سرعت و با دقت درست‌ترین کار را انجام دهند.

به کودک خود بیاموزید که میان احساس و رفتار خود تمایز قائل شود:

خشم در آدم یک احساس طبیعی و سالم است. اما درک تفاوت موجود میان احساس و رفتار پرخاشگرایانه برای کودکان به خصوص در سنین پایین تر دشوار می باشد. به کودکان باید آموزش های لازم را بدهید تا بتوانند بر روی احساسات خود نامی بگذارند. به عنوان مثال احساس خشم، ناامیدی، عصبانیت ، درد و  …

باید به کودک خود بیاموزید که عصبانی شدن ایرادی ندارد ولی کتک زدن دوستان کاری زشت و ممنوع است. به کودکان کمک کنید تا به این درک برسد که زمان احساس خشم، کنترل رفتارش را در دست خودش داشته باشد.

مهارت کنترل خشم در کودکان+ قصه کودکانه

رفتار های پرخاشگرایانه می تواند از چند حس متنوع نشات بگیرد، به عنوان مثال در زمانی که کودک احساس غم، خجالت زندگی، گناه، ترس را داشته باشد ممکن است رفتارهای پرخاشگراینه از او سر بزند.

بهترین راه برای آموزش تفاوت میان احساس و رفتار این است که در طی زمان به دفعات با کودک در مورد احساساتی که با خود دارد بحث و گفتگو کنید. کودک شما در طی این فرایند به درک مناسب تر و دقیق تری از احساسات خود می رسد و می تواند تا حد زیادی از بروز رفتار های پرخاشگرایانه اش جلوگیری نماید.

رادیو قصه از طریق قصه های صوتی و داستان های کودکانه سعی دارد که شبی آرام برای فرزندان شما به وجود آورد.                                                                                                                                            

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *