مراسم دهه فجر در مهد کودک

کودک و ۲۲بهمن

هر سال با شروع بهمن ماه، کم‌کم برای مراسم دهه فجر آماده می‌شویم. مدارس، مهد‌های کودک و سازمان‌ها و نهاد‌ها برای برگزاری جشن پیروزی انقلاب اسلامی آماده می‌شوند و از روز ورود امام خمینی در تاریخ ۱۲ بهمن تا روز پیروزی انقلاب اسلامی را دهه فجر نام گذاری کرده و جشن می‌گیرند.

مهد‌های کودک نیز برنامه‌های ویژه‌ای را برای این روز در نظر می‌گیرند. مربیان گروه‌های مختلفی را با عضویت بچه‌ها تشکیل می‌دهند. هر کسی با توجه به علاقه‌ای که دارد عضو گروه می‌شود. گروه‌ها طبق برنامه ریزی مربیان با اهداف متنوعی ایجاد می‌شوند.

گروه سرود، گروه کاردستی، گروه تزئینات و تدارکات، گروه روزنامه دیواری و نقاشی از جمله گروه‌هایی هستند که در مهد کودک فعالیت می‌کنند.

گروه سرود متشکل از یک مربی و تعدادی از کودکان است. مربی با انتخاب تعدادی شعر با مضمون دهه فجر و پیروزی انقلاب اسلامی، از روز‌های اول بهمن ماه با بچه‌ها تمرین می‌کند تا روز ۲۲ بهمن، سرود‌های انقلابی را اجرا کنند.

گروه کاردستی برای شرکت در راهپیمایی باید یک نقاشی یا پرچم بزرگ داشته باشد تا نمایشی از عملکرد بچه‌ها را به مردم حاضر نشان دهد. همه بچه‌های عضو در گروه با همراهی و مشارکت یکدیگر وظایفی را که به عهده گرفته‌اند انجام می‌دهند.

گروه تزئینات و تدارکات به کار‌های تزئیناتی دهه فجر برای فضای مهد کودک می‌پردازند. فضای حیاط و اتاق‌ها را نیز برای این ایام آماده می‌کنند. خوراکی‌ها و وسایل پذیرایی را مرتب و منظم در قسمت‌های تعیین شده می‌چینند تا در موقعیت تعیین شده از دیگران پذیرایی کنند.

گروه روزنامه دیواری و نقاشی مسئولیت سنگین‌تری نسبت به گروه‌های دیگر دارند. همه اعضا در هر گروهی که هستند می‌توانند در صورت وجود ظرفیت در گروه‌های دیگر نیز عضو باشند. هر کس بر اساس مسئولیت و وظیفه‌ای که به عهده گرفته سعی می‌کند کارش را به نحو احسن انجام دهد تا طرح خوبی را برای نمایش در دهه فجر انقلاب اسلامی ارائه دهد.

نقاشی‌هایی با مضمون این ایام توسط تعدادی از بچه‌ها طراحی می‌شود تا هم بتوانند در فضای مهد کودک ارائه دهند هم برای شرکت در مسابقات دهه فجر انقلاب اسلامی  ارسال کنند. تعدادی از بچه‌ها نیز می‌توانند بر اساس خلاقیت و دانسته‌هایی که از جلسات شناخت دهه فجر انقلاب اسلامی به دست آورده‌اند، نقاشی بکشند.

در روزهای این ایام که از ۱۲ بهمن تا ۲۲ بهمن ادامه دارد، برنامه‌های متنوعی با هدف آشنایی و شناخت بیشتر کودکان نسبت به این ایام در نظر گرفته شده است. اطلاعات مورد نیازی که کودکان باید بدانند توسط مربیان مربوطه به صورت جامع و خلاصه برای کودکان بیان می‌شود.

اطلاعات شناختی که در اختیار بچه‌ها قرار می‌گیرد در مورد آشنایی با انقلاب و رهبر آن امام خمینی است. در ادامه بر اهمیت برگزاری سالگرد ایام دهه فجر از منظر سیاسی و اجتماعی تاکید می‌کنند و کلیت منظورشان را که در‌بر دارنده مفهوم اتحاد و متحد شدن است برای کودکان بیان می‌کنند. البته توضیحاتی که در این موارد به کودکان داده می‌شود به صورت ساده و مناسب با سن آن‌ها بیان می‌شود.

کاردستی‌های دهه فجر انقلاب اسلامی

معمولا در این ایام اکثر بچه‌ها گروهی در مدرسه یا به صورت فردی اقدام به تهیه کاردستی یا نقاشی برای این مناسب می‌کنند. کاردستی‌های دهه فجر بسیار متنوع است. با توجه به گستردگی موضوع برای ساخت کاردستی، از هر موضوعی که تمایل داریم می‌توانیم ایده بگیریم.

یکی از موضوعاتی که خیلی جلب توجه می‌کند، مربوط به مسائل سیاسی است. به عنوان مثال آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین استکبار جهانی و اسرائیل موضوعات خوبی برای اعتراض هستند. افراد کوچک و بزرگ با کشیدن کاریکاتور شخصیت‌های سیاسی این دو کشور و یا درست کردن ماکت و مجسمه‌ای شبیه آن‌ها طنزی سیاسی را به جریان می‌اندازند و مخالفت و اعتراض خود را ابراز می‌دارند. نقاشی‌های دیگری نیز با موضوع جریانات انقلاب در گذشته و شهیدان توسط علاقه‌مندان کشیده می‌شود.

با توجه به جذابیت کاردستی‌های ۲۲بهمن، سمینا تعدادی کاردستی برای مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی برای کودکان جمع‌آوری کرده است. کاردستی‌هایی که بسیار ساده و کاربردی هستند و کودکان کوچک به راحتی می‌توانند از تصاویر زیر ایده گرفته و آن را درست کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *