روش های بلند شدن قد کودکان + بخش دوم

روش های بلند شدن قد کودکان + قصه شبانه

همه ما می دانیم که قد یک موضوع کاملا وراثتی است، ولی با انجام کارهای ساده ای می توان تا اندازه ای به افزایش قد کمک کرد. شما ممکن است تبلیغات زیادی در مورد افزایش قد در تلویزیون یا روزنامه و مجله دیده باشید، بدون شک بسیاری از آن ها جعلی می باشد.

روش های بلند شدن قد کودکان + بخش اول

داروهایی که برای افزایش قد معرفی می شوند نه تنها ممکن است تاثیری روی قد کودک شما نداشته باشند، بلکه موجب مشکلات فیزیکی و عوارض جسمی در کودک و بزرگسال می شود، بنابراین این تبلیغات را جدی نگیرید. تا وقتی که شما جوان هستید افزایش قد می تواند صورت پذیرد اما این کار مستلزم داشتن صبر و تلاش مستمر است.

عوامل موثر بر رشد کودکان شامل نژاد، عوامل هورموني، تغذيه، عوامل جسمي و رواني هستند. از ميان اين عوامل، هورمون ها اهميت بسیار ويژه اي دارند. هورمون هاي موثر در رشد، گوناگون هستند: هورمون تيروئيد ،هورمون رشد، هورمون هاي استروژن، آندروژن.

چند نمونه از ویتامین های موثر بر جلوگیری از کوتاهی قد کودک:
کلسیم 

 
کلسیم برای رشد و افزایش تراکم استخوان ها ضروری است، چون ماده معدنی اصلی استخوانی می باشد. در دوران کودکی و نوجوانی استخوان ها در حال رشد هستند، حتی پس از توقف رشد، هنوز استخوان سازی ادامه دارد، اما باعث رشد طولی استخوان و افزایش قد نمی شود.

روش های بلند شدن قد کودکان + قصه شبانه

کلسیم در محصولات لبنی مانند شیر، پنیر، ماست و… تخم مرغ، گیاهان برگ سبز تیره مانند اسفناج، ماهی ساردین، مغزجات یافت می شود. بعضی غذاها مهارکننده جذب کلسیم اند و بر روی رشد اثر منفی دارند. این غذاها شامل نوشیدنی های حاوی کربوهیدارت ها، نمک، چربی، شکر و قهوه می باشند. 

ویتامین D

حداکثر تاثیرگذاری آن بر سلامت استخوان و بافت های همبند موثر بر افزایش قد و جلوگیری از کوتاهی قد در استفاده همزمان با کلسیم است. ویتامین D با افزایش جذب کلسیم و نشست آن در استخوان باعث تحریک رشد اسکلت استخوانی و بلندتر شدن قد در کودکان می گردد. 

فسفر 
 
ساختار اصلی استخوان ها از کلسیم و فسفر است و قسمت اعظم استخوان ها را فسفات تشکیل می دهد. فسفر بیشتر در منابع غذایی حاوی پروتئین از قبیل انواع گوشت سفید مانند مرغ و ماهی، تخم مرغ و در لبنیات و برخی از حبوبات یافت می شود، که در کنار کلسیم ساختار محکم استخوان ها را شکل می دهد و تعادل مناسب میان دریافت کلسیم و فسفر می تواند باعث رشد قدی مناسب شود. 

ویتامین
 
یکی از ویتامین های اساسی برای رشد و نیز افزایش قد و رشد اسکلتی ویتامین C است. این ویتامین باعث افزایش ساخت بافت همبند و تاندون ها و سایر اجزای بافت اسکلتی شده و استحکام بیشتر آن را موجب می شود. منبع این ویتامین میوه های تازه از جمله مرکبات، زردآلو، توت فرنگی، انبه، سیب، موز، گوجه فرنگی و سبزیجات می باشد. 

خواب کافی و قد بلند شدن:

تحقیقات نشان می دهد که کودکان و نوجوانانی که در سنین رشد به سر می برند، به ۸.۵ الی ۱۱ ساعت خواب احتیاج دارند. هر شب هنگام خواب بدن بافت های آسیب دیده را ترمیم کرده و در رشد بدنی و قد بلند شدن کودک تاثیر می گذارد. سعی کنید تا جایی که امکان دارد محیط خواب کودکان را آرام کرده و نورهای اضافی را حذف کنید. اگر در به خواب رفتن کودک خود مشکل دارید، بهتر است قبل از خواب دوش آب گرم یا نوشیدن یک فنجان چای بابونه را امتحان کنید.

روش های بلند شدن قد کودکان + قصه شبانه

ریواس و فایده ی آن:

ریواس گیاهی خودرو است و از زیرساقه ‌های ضخیم و کوتاه به وجود می‌آید. در امریکا گیاه ریواس را یک نوع میوه می‌دانند که هم به عنوان غذای اصلی، هم به عنوان دسر از آن استفاده می شود. گیاه ریواس نه تنها باعث ترشح هورمون های رشد در بدن شده و به افزایش قد کمک می‌کند، بلکه تاثیر به سزایی نیز در افزایش سیستم دفاعی بدن در برابر بیماری دیابت نیز دارد. 

سویا:

کودکان خود را به خوردن سویای بیشتر تشویق کنید. به این دلیل که سویا یک گیاه سرشار از پروتئین است. خوردن سویا رشد استخوان ها و عضلات را بهبود می بخشد. شما با خلاقیت خود می توانید از سویا در انواع غذاها به هنگام آشپزی استفاده کنید، به طوری که کودک شما طعم آن غذاها را دوست داشته باشد. مثلا در پخت ماکارانی، همبرگر و… می توان از مخلوط سویا و گوشت استفاده کرد.

بچه های عزیز برای شنیدن قصه های صوتی کودکانه و قصه شب با صدای خاله سمینا برای گروه های سنی (الف، ب، ج) به سایت رادیو قصه کودکانه مراجعه کنید.

روش های بلند شدن قد کودکان + بخش اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *