بی اشتهایی کودکان و روش های درمان آن + بخش دوم

بی اشتهایی کودکان و روش های درمان آن + قصه صوتی

بی اشتهایی در کودکان یک اختلال روانی تغذیه‌ای است که موجب کاهش وزن شدید در کودک می‌شود. برای درمان بی اشتهایی کودکان می بایستی، دلیل ابتلا به این بیماری مشخص شود. سپس به تناسب شرایط کودک دارو درمانی، روان درمانی و مشاوره تغذیه در دستور کار قرار می‌گیرد.

بی اشتهایی کودکان و روش های درمان آن + بخش اول

رفتارهای والدین به ویژه مادران در اوایل دوره شکل گیری عادات تغذیه ای کودک در نحوه تغذیه وی در سال های بعد موثر است.

دلایل بی اشتهایی کودکان چیست:

۱-کم توجهی و بی مهری والدین:

محروم شدن کودک از مهر و عاطفه‌ی پدری و مادری یا هر دوی آن‌ها یا دوری از یکی یا هر دو تأثیر مستقیم و بسیار چشمگیری در خورد و خوراک و اشتهای بچه داشته و آثار آن به صورت احتمالی در روند رشد نمایان می‌گردد.

۲- بیماری:

بیماری‌ها اغلب می‌تواند باعث بی اشتهایی در کودکان شود. اگر کودک شما از گلو درد، مشکلات معده، اسهال، سردرد، تب و یا دیگر علائم بیماری رنج می‌برد، خیلی طبیعی است که اشتهایش را هم از دست می‌دهد، ولی با بازگشت بهبودی، مجدداً اشتهای خود را به دست می‌آورد.

۳- عدم استفاده از چاشنی های مناسب :

 بعضی کودکان به طعم غذاها حساسیت نشان می دهند این گونه مواقع بهتر است چاشنی مورد استفاده در غذای کودکان را عوض کرده و غذاهایی بپزید که کودک طعم آن ها را دوست داشته باشد.

بی اشتهایی کودکان و روش های درمان آن + قصه صوتی

۴- کم خونی:

کم خونی یکی دیگر از دلایل بی اشتهایی در کودکان است. کودکان مبتلا به کم خونی، دچار ضعف و خستگی بیشتری نسبت به سایر کودکان هستند. کم خونی کودک اگر بدون درمان بماند، ممکن است در روند زندگی و یا حتی تحصیلی کودک تداخل ایجاد کند. در صورت وجود نشانه‌های کم خونی در کودک، آزمایش خون از کودک گرفته می‌شود.

۵- محک زدن واکنش والدین و انتقام گرفتن :

 گاهی اوقات کودکان می خواهند با غذا نخوردن خود انتقام زورگویی‌هایی والدین شان را بگیرند. خونسردی و عدم نشان دادن عکس‌العمل مثبت و یا منفی شما در برابر چنین عملکردی نتایج شگفت‌انگیزی را موجب خواهد شد.

چند توصیه مهم برای رفع بی اشتهایی در کودکان:

۱-ماست کم چرب، سبزیجات تازه، میوه ها و انواع سالاد به افزایش اشتهای کودکان شما کمک می کند. در مقابل انواع سس ها، نوشابه های گازدار، خوراکی های چرب و تنقلات از اشتهای کودکان در هنگام غذا می کاهد.

۲- اجازه ندهید کودکان انواع فست فودها را به عنوان وعده غذایی اصلی بخورند. مصرف ساندویچ، پیتزا و… باید به یک یا دو وعده در هفته محدود شود.

۳- برای مجذوب شدن کودکان بهانه گیر به غذا خوردن آنها را در تهیه مواد اولیه غذا و پخت آن مشارکت دهید. اگر کودک در پخت غذا مشارکت داشته باشد برای خوردن آن انگیزه و تمایل بیشتری خواهد داشت. چیدن میز یا سفره نیز گزینه خوبی است.

بی اشتهایی کودکان و روش های درمان آن + قصه صوتی

۴- کودک را عادت ندهید​ یک نوع غذای مخصوص به خود را در وعده اصلی بخورد. از همان غذایی که برای اعضای خانواده پخته اید به او بخورانید مگر این که از غذایی واقعا بدش بیاید.

۵- هنگام غذا خوردن محیط آرامی فراهم کنید که عاری از تنش، دعوا و بدگویی باشد.

۶- به سلیقه کودک در غذا خوردن توجه کنید. اگر غذایی را دوست دارد و با لذت می خورد در وعده های بیشتری برایش بپزید. قاشق، چنگال، بشقاب و حتی وسایل مرتبط با سفره یا میز غذا را با سلیقه وی تهیه کنید. از تزئینات مختلف در سفره استفاده کنید تا باعث تشویق کودکان به غذا خوردن شوید.

بی اشتهایی کودکان و روش های درمان آن + بخش اول

رادیو قصه برای کودکان شما انواع داستان ها را به صورت قصه های کودکانه صوتی با صدای خاله سمینا آماده کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *