ایجاد نظم و ترتیب در کودکان

ایجاد نظم و ترتیب در کودکان+ قصه شب

رادیو قصه کودک برای کودکان شما انواع داستان ها را به صورت قصه های کودکانه صوتیو قصه صوتی کودکانه و داستان کودکانه صوتی با صدای خاله قصه گو سمینا آماده کرده است.

آموزش نظم و انضباط از همان سنین پایین برای کودکان و نوجوانان بسیار ضروری است. نظم و ترتیب بر خلاف تصور بسیاری از پدر و ماردها، امری اکتسابی است که در بسیاری از موارد کودکان از والدین، خواهر، برادر و در درجه بعد از معلم خود الگوبرداری می‌کنند. روانشناسان معتقدند برای ایجاد نظم در کودک باید آموزش‌های مقدماتی متفاوتی صورت بگیرد.

 یک الگوی مناسب برای فرزندتان باشید:

دوست داشته باشید یا نه کودکانتان، شما را زیر نظر دارند. اگر هر چقدر می توانید نصیحت کنید ولی رفتار شما طور دیگری باشد. مطمئن باشید که نصیحت های شما بسیار کم رنگ جلوه می کند و آنچه نمود بیشتری میابد رفتارتان خواهد بود.
واقعیت این است که تربیت فرزندان منضبط کار چندان آسانی نیست. هر چقدر تلاش کنید همیشه روزهای خوب و بد وجود خواهند داشت.

مجموعه کارهایی که برای داشتن یک اتاق تمیز لازم است را فهرست نمایید:

یک لیست برای کودکتان تهیه کنید. برای بچه های کوچک با تصاویر و برای بزرگترها با نوشته دستورالعمل ها را تعیین کنید:

  • رختخوابت را مرتب کن
  • رخت چرک هایت را داخل سبد بگذار
  • لباس هایت را آویزان کن
  • اسباب بازی ها را از وسایل دیگرت جدا نگه دار
  • کف اتاقت را جارو بزن

به منظم بودن اطراف تان اشاره کنید:

شاید منظم ترین مجموعه ای که اطراف تان می بینید، طبیعت باشد. متناسب با سن و درک کودک تان، نظم و ترتیب طبیعت را به او نشان دهید. به طور مثال زمانی که در حال رفتن به مهدکودک یا مدرسه هستید، می توانید به او بگویید: «درختان را ببین چقدر منظم در کنار هم قد کشیده اند. شاخه ها و برگ ها را ببین، خورشید را ببین چقدر منظم هر روز رأس ساعت در آسمان طلوع می کند و همه جا را روشن می کند».

برای تمرین و تأکید بیشتر می توانید از کودک بخواهید نمونه ای از نظم و انضباط پدیده های اطرافش را برای شما مثال بزند و در مقابل، هدیه دریافت کند.

 ایجاد نظم و ترتیب در کودکان+ قصه صوتی

هرگز در برابر بی‌نظمی‌های کودکتان تسلیم نشوید:

بسیاری از پدر و مادرها بعد از ابراز خشونت و نارضایتی خود از بی‌نظمی کودک به سرعت شروع به بازسازی و نظم‌بخشیدن به شرایط می‌کنند و این عمل را در حال نصیحت کردن و توصیه به نظم و انضباط و تکرار جملات یکسان درباره فواید نظم و ترتیب انجام می‌دهند.

درحالی‌که دقیقا رفتار شما نشان دهنده تسلیم شدن در برابر بی‌نظمی و به نوعی پذیرش این شرایط و ناامیدی از بهبود وضعیت کودکتان است. شما با این کار خود این پیام را به کودک خود می‌دهید که من چون تحمل بی‌نظمی را ندارم و در مقابل آن کم طاقتم خودم به شرایط، نظم و انضباط می‌بخشم و وقتی کودک این پیام را از شما دریافت می‌کند هرگز در پی بهبود وضعیت و اصلاح خود برنمی‌آید.

رادیو قصه از طریق قصه های صوتی و داستان های کودکانه سعی دارد که شبی آرام برای فرزندان شما به وجود آورد.
در مقابل بی‌توجهی کودکتان نسبت به ایجاد نظم برای او محرومیتی درنظر بگیرید:

کودک باید دریابد که در مقابل پیامد‌های ناشی از رفتارهای خود مسئول است و نمی‌تواند با بی‌اعتنایی از کنار آن ها بگذرد. البته یادتان باشد که نوع محرومیت باید به دقت انتخاب شود و با خطایی که کودک انجام داده مناسبت داشته باشد.

 ایجاد نظم و ترتیب در کودکان+ قصه شب

در مورد قوانین خود مصر باشید:

گاهی اجرای قوانین برای خود پدر ومادرها به یک چالش تبدیل می شود. در بسیاری موارد دیده شده است، زمانی که کودکان جواب می دهند و یا حرکت ناپسندی را انجام می دهند، والدین فقط  ازکودک خود رو بر می گردانند. و این موضوع به این دلیل اتفاق می افتد که والدین بر سر قوانین خود مصر نیستند. اگر خودتان مجری قوانین وضع شده از طرف خودتان نباشید، مسلماً آن ها را زیر سوال می برید. اگر کودک شما ندانند که باید منتظر چه عکس العملی از سوی پدر ومادرش باشد، هرگز معنی قوانین را نخواهد فهمید.

ممکن است گاهی برای خوشحال کردن فرزندتان از حرف خود کوتاه بیایید. همیشه به یاد داشته باشید که برخی محدودیت ها به نفع کودکان شماست. قوانین و ساختار رفتاری در منزل به فرزندان احساس امنیت می دهد که والدین آن ها مراقبشان هستند. با بزرگتر شدن فرزندان می توانید برخورد خود را انعطاف پذیرتر کنید. در سنین بین ٩ تا ١٢ سالگی راه گریزی برای کودکانتان بگذارید اما با مراقبت خود شما.

سرزنش نکنید:

هر چه از سرزنش بیشتر استفاده شود، اثربخشی آن کمتر می‌شود. اگر کودک بنا بر میل خود، کاری کرد که مستحق سرزنش است نباید ازعبارات تحقیرآمیز استفاده کرد چون کودک به این نتیجه می‌رسد که بزرگ‌ترها او را دوست ندارند. سرزنش افراطی ممکن است کودک را تا سطح بدرفتاری روانی جلو ببرد.

بچه های نازنین برای شنیدن قصه های صوتی کودکانهوقصه شببا صدای خاله قصه گو سمینا برای گروه های سنی(الف، ب، ج) به سایت رادیو قصه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *