آموزش نقاشی به کودکان + بخش اول

آموزش نقاشی به کودکان+قصه شب

در بین تمامی فعالیت هایی که یک کودک انجام می دهد، نقاشی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چون نشئت گرفته از درون کودک است. والدین و مربیان نباید از روی ناآگاهی در روند نقاشی کودک دخالت کنند و با آموزش و تصمیم نقاشی کودک، روند تخلیه روانی او را تخریب کنند.آنان با این کار خود روزنه های خروجی ذهن کودک خود را می بندند و موجب آشفتگی های دهنی او می شوند، که باعث بروز عوارضی است که حمل خود درمانی به وسیله نقاشی را قطع می کند.

آموزش نقاشی به کودکان+بخش دوم

نقاشی در تشکیل شخصیت و روان کودک اهمیت بسزایی دارد، نقاشی به کودک امکان شناسایی محیط و شرکتش در آن را فراهم می کند. نقاشی به کودک این امکان را می دهد تا مسائلی را که به صورت نامنظم از همه طرف برایش مطرح شده است، به شکل صورت بندی شده منظم کند.

آموزش نقاشی به کودک:

معرفی و آموزش نقاشی به کودک یک تجربه فوق العاده و به یاد ماندنی و مهم در زندگی آن هاست. بیشتر انسان ها یکی از خاطرات جذاب دوران کودکیشان زمانی است که برای دفعه اول شروع به خط کشیدن و نقاشی روی کاغذ می کنند. بچه ها آموزش نقاشی را با خط خطی کردن شروع می کنند. حدود دو سالگی است که این خط خطی ها کنترل شده تر و تکراری می شوند و کودک رفته رفته می آموزد مداد و ماژیک را با انگشت شست بگیرد و بیشتر روی آن کنترل داشته باشد.

نقاشی در عین حال که به پرورش قدرت تجسم، خلاقیت و فکر کودک کمک فراوانی می کند. می تواند در کودک اشتیاق و یا دلزدگی ایجاد کند. درک و فهم نقاشی که کودکان می کشند، برای والدین و مربیان بسیار لازم است. آن هم نه فقط به عنوان کنجکاوی خشک و خالی، بلکه شناخت نقاشی کودک باعث بهتر شدن روابط بین کودکان و بزرگسالان می شود و به تکامل فردی کودک بسیار کمک می کند.

بهتر سن آموزش نقاشی:

بهترین سن برای آموزش نقاشی به کودک پایان چهار سالگی است. البته این موضوع برای تمامی کودکان صدق نمی کند. بعضی از کودکان امکان ماندن در یک جای مشخص به عنوان کلاس در مدت نسبتا طولانی را ندارند، یا اینکه آمادگی پذیرش آموزش های مختلف در آن ها شکل نگرفته است. یا بعضی از کودکان در سنین پایین تر مثلا سه سالگی آمادگی پذیرش آموزش ها را دارند و امکان آموزش درونشان شکل گرفته است.

آموزش نقاشی به کودکان+قصه شب

والدین عزیز برای آگاهی از روش های تربیتی درست به سایت رادیو قصه به قسمت تعلیم و تربیت کودک و برای کودکان خود به قسمت قصه کودکانه صوتی مراجعه کنید.

اصولا آمادگی های درونی در دختران بیشتر است نسبت به پسران. باید به این نکته توجه کرد که آموزش نقاشی به کودکان باید به روش غیر مستقیم باشد. مربی باید از موسیقی، قصه، بازی، شعر و … استفاده کند و فضایی را به وجود آورد که کودک را با زبان تصویری آشنا کند. نقاشی یک زبان بین المللی است، زبانی برای گفتن نا گفته هایی که در درون کودک وجود دارد.

یک دفترچه الگوی نقاشی برایش درست کنید:

 برای کودک خود یک دفترچه نقاشی تهیه کنید. سپس تصاویر حیوانات، اشیا و یا چیزهای دیگر را در گوگل سرچ کرده و پریت آن را بگیرید. آن را از وسط بریده و بر روی دفترچه بچسبانید و از کودک خود بخواهید تا نیمه آن را کامل کند. و به این نکته توجه داشته باشید که تصاویر ساده باشد و جزئیات نداشته باشد.

چون قرار نیست که یک نقاش حرفه ای تربیت کنید بلکه فقط می خواهید کودک خود را به کشیدن نقاشی تشویق کنید و باید کودک از نقاشی کشیدن لذت ببرد. به مرور زمان و هنگامی که کودک با این روش آشنا شد در صورتی که به آن علاقه نشان داد می توانید، تصاویر سخت تری را برای تمرین او آماده کنید.

داستان روز:

والدین می توانند برای تقویت قوه تخیل کودک خود از او بخواهند که داستان اتفاق ها و رویدادهایی که در طول روز برای او رخ داده است را نقاشی کند یا اگر اخیرا به سفر رفته اید از کودک بخواهید سفرنامه اش را بر روی کاغذ پیاده کند.

شما می توانید ما را از طریق رادیو قصه برای شنیدن قصه کودکانه صوتی و قصه شب با صدای خاله سمینا دنبال کنید.

آموزش نقاشی به کودکان+بخش دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *