آموزش مهارت نظم و تربیت به کودکان در قالب داستان های کودکانه

آموزش نظم و تربیت + قصه کودکانه

بچه های عزیز برای شنیدن قصه های صوتی کودکانه و قصه شب با صدای خاله سمینا برای گروه های سنی (الف، ب، ج) به سایت رادیو قصه کودکانه مراجعه کنید.

داشتن نظم برای هر انسانی واجب و ضروری است. انسان هرچقدر بزرگ می شود، به جایگاه و اهمیت نظم پی می برد. ولی گاهی ریشه های این نظم و یا بی نظمی در دوران کودکی است. نوع تربیت اهمیت فراوانی در آموختن این ویژگی به کودکان ما دارد. 

 با وجودی که انضباط شخصی یکی از مهارت های مهم زندگی است که باید به کودکان آموخته شود، اما اغلب نادیده گرفته می شود. دلایل بسیاری برای این که چرا کودکان باید انضباط شخصی را بیاموزند وجود دارد. این مهارت مهمی است که در طول زندگی می تواند خیلی به آن ها کمک کند. آموزش مهارت انضباط شخصی در طول زندگی کودک باید فرایندی همیشه در جریان باشد و شیوه های متفاوتی وجود دارد که والدین می توانند مهارت انضباط شخصی را ارتقا دهند و یا از آن حمایت کنند.

پیامدها و عواقب مشخصی را در نظر بگیرید:

گاهی اوقات کودکان نیاز دارند تا با عواقب و پیامدهای طبیعی اعمال و کردارشان مواجه شوند. بچه ای که دائما تکالیفش را فراموش می کند و کتابش را در خانه جا می گذارد، اگر مادرش هر زمان که او تکالیفش را فراموش کرد و کتابش را جا گذاشت آن ها را به مدرسه ببرد، او هرگز نخواهدآموخت که وسایل شخصی و متعلقاتش را خودش هر روز جمع و آماده کند. در عوض شاید، باید با عواقب و پیامد این کارش از طرف معلمش مواجه شود تا این گونه درس خوبی بیاموزد.

آموزش نظم و تربیت + قصه کودکانه

گاهی اوقات کودکان نیاز به پیامدهای منطقی دارند. بچه ای که خیلی خشن و بی ملاحظه با کامپیوتر مادرش بازی می کند، شاید بد نباشد که از بازی با آن محروم شود. یا بچه ای که صبح به سختی از خواب بیدار می شود شاید باید شب کمی زودتر بخوابد تا صبح راحت تر بیدار شود.

زمانی که والدین بر انضباط شخصی تمرکز می کنند، ضرورت دارد تا از جنگ قدرت ها اجتناب کنند. سعی نکنید تا فرزندان تان را وادار به انجام کاری کنید، چون این گونه آن ها، خود انضباطی را نخواهند آموخت. درعوض، پیامدهای منفی رفتار و کردارشان را که با آن ها مواجه خواهندشد متذکر شوید و انتخاب هایی را در اختیارشان بگذارید. آن ها باید بیاموزند که چگونه برای خودشان تصمیمات سالم و صحیح بگیرند، آن هم با در نظر گرفتن ارزیابی و سبک و سنگین کردن ییامدها و عواقب.

مهارت های آموزش نظم به کودکان:

۱-هماهنگ باشید

۲- کودک خود را آگاه کنید

۳- اجازه دهید با عواقب کار خودشان روبه رو شوند

۴- به کودکتان در حل مسئله کمک کنید

۵- انضباط یک فرآیند است

۶- تشویق و پاداش را فراموش نکنید

۷- الگوی خوبی باشید

روش‌های آموزش نظم به کودکان:

یکی از مهم ترین گام‌ها در آموزش نظم به کودکان، تعیین یک برنامه روزانه، مثل ساعت خواب، زمان غذا خوردن، بازی کردن و دیگر کارهای روزانه است. این برنامه ریزی کمک می‌کند تا کودک احساس امنیت بیشتری کند، زیرا از توقعات والدین خویش آگاه می‌شود.

رادیو قصه برای کودکان شما انواع داستان ها را به صورت قصه های کودکانه صوتی با صدای خاله سمینا آماده کرده است.

آموزش نظم و تربیت + قصه کودکانه

برای کودکان خردسال، انتقال از کاری به کار دیگر کمی دشوارتر است، بنا براین باید به آن ها کمک کنید و چند دقیقه زودتر این انتقال و جا به جایی را به وی اطلاع دهید مثلا بگویید: ” تو چند دقیقه دیگربیشتر وقت نداری، بعدش زمان بخوابیدنت است”

در مورد انتخاب‌های کودکان نیز باید شفاف عمل کنید. مثلا بگویید: ” تو می‌توانی شیر یا انواع آبمیوه ها را بخوری اما نوشابه نمیتوانی بخوری”

توجه داشته باشید که کودکان فراموش‌کارند و نیاز به یادآوری دارند، پس قوانینی را که وضع می‌کنید هرازگاهی گوشزد و یادآوری نمایید.

داستان کودکانه در ارتباط با نظم و انضباط:

تو خونه ی گربه ها هیچی سر جاش نیست. مثلا اگه ناخنگیر لازم باشه معلوم نیست باید تو یخچال دنبالش گشت یا تو جعبه ی داروها یا …
مثلا همین دیروز همه ی وسایل خونه با نخ به هم بسته شده بودند. اگه بابا گربه ها می خواست شلوارشو برداره میز هم باهاش بلند می شد. تلویزیون هم تکون می خورد. آخه بچه گربه شون می خواسته با کلاف نخ بازی کنه. انقدر این نخ ها رو باز کرده و به هم ریخته بود که دیگه سر و تهش معلوم نبود. فقط دور همه چیز نخ بسته شده بود.

همین ظهری دُم مامان گربه به یکی از نخ ها گیر کرد. بابا گربه هر چی سعی کرد نمی تونست دُم مامان گربه رو باز کنه. نزدیک بود دمش کنده بشه.
به خاطر همین تو خونه ی گربه ها همه اش اعصاب همه خورده. مامان گربه از صبح تا شب هی جیغ می زنه . بچه گربه ها هم هی با هم جیغ و داد می کنن. بابا گربه هم اعصابش خورد  می شه از خونه می ره بیرون. آخه این که نمی شه خونه. اَه … اَه … اَه…

باید همه با هم نظم و انضباط داشته باشن. بچه گربه ها باید تو اتاق خودشون بازی کنن. وقتی می خوان با یه اسباب بازی، بازی کنن اول باید اسباب بازی های قبلی رو سر جاش بذارن. تازه باید تو تمیز کردن خونه  هم به مامان گربه کمک کنن.
مامان گربه هم باید برای همه چیز یه جای مشخص درست کنه.
بابا گربه هم باید برای تمیز کردن خونه کمک کنه.
حالا که فعلا اول همه باید یه فکری برای این نخ های گوریده به هم بکنن.

بچه گربه ها مشغول جمع کردن نخ ها شدن. اما هنوز همه ی نخ ها جمع نشده بودن که دوباره همه چی یادشون رفت و تو همون اوضاع دعواشون شد و پریدن به هم. الان دیگه بعید نیست دٌمها شون هم به هم گره بخوره . اصلا ولشون کن … خونه ی گربه ها هیچ وقت تمیز و مرتب نمی شه. بذار همیشه با هم دعوا کنن و جیغ بزنن. هر وقت گربه های خوبی شدن یه سری به خونه شون می زنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *