آموزش مهارت تفکر نقاد در کودکان

آموزش مهارت تفکر نقاد در کودکان + قصه کودکانه

رادیو قصه کودک برای کودکان شما انواع داستان ها را به صورت قصه های کودکانه صوتیو قصه صوتی کودکانه و داستان کودکانه با صدای خاله سمینا آماده کرده است.

زندگی کردن در جامعه پیچیده امروزی نیازمند تربیت کودکانی است که قادر باشند با تکیه بر تفکر و اندیشه بر مسائل پیرامون خویش، چشم انداز روشنی کسب کنند و اطلاعات لازم را در مورد زندگی خود جمع آوری و ترکیب کنند و با یک داوری خوب، آن‌ها را ارزیابی نمایند.
در حقیقت تمامی افراد در بزرگسالی برای مواجهه بامسائل زندگی واتخاذ تصمیم‌های اساسی، نیازمند مهارت تفکر انتقادی هستند.
برای این که کودک شما از همان ابتدا بتواند تصمیم‌های مهمی‌ در زندگی خود بگیرد، باید قدرت تجزیه و تحلیل، ارزیابی و قضاوت نسبت به شرایط زندگی خود را آموزش ببیند.
داشتن توانایی و مهارت تفکرانتقادی به اشخاص این اجازه را می‌دهد تا بتوانند در زندگی اطلاعات را تجزیه و تحلیل و استدلال کنند و به ارزیابی مشکلات پیرامون خود بپردازند و تصمیم گیری معقولی اتخاذ نمایند.
همچنین با پیشرفت روزافزون دانش و فناوری و جریان گسترده اطلاعات، کودکان ما نیازمند آموزش‌‌ تفکر انتقادی هستند که با افکار نو به‌ سوی‌ یک ‌جامعه ‌سعادتمند قدم‌ بردارند و اطلاعات را تا حدودی سازماندهی، طبقه‌بندی، مقایسه و ارزشیابی نمایند.

آموزش مهارت تفکر نقاد در کودکان + قصه کودکانه

تفکر نقادانه می‌تواند به جعبه‌ابزاری از مهارت‌ها تصور شود، که کودکان را قادر می‌سازد عمیق‌تر و روشن‌تر دربارۀ آنچه به آن باور دارند و دربارۀ آنچه باید انجام دهند فکر کنند. چنین تفکری به کودکان کمک خواهد کرد نسبت به اطلاعاتی که از محیط دریافت می‌کنند هوشیارتر عمل کنند و کمتر در معرض قانع شدن متعصبانه، پیش‌داوری و باور یا رفتار نامعقول قرار گیرند.

پرورش این مهارت‌ها در مدرسه از آن‌رو اهمیت دارد که یادگیری عاقل و منطقی بودن، مستقل بودن و برای خود فکر کردن عناصر کلیدی هر نوع آموزش است.

رادیو قصه از طریق قصه های صوتی و داستان های کودکانه سعی دارد که شبی آرام برای فرزندان شما به وجود آورد.

رشد تدریجی مهارت ها:

والدین باید همراه کودکان به تمرین تفکر انتقادی بپردازند و با کارهای ساده ای چون شناختن محیط اطراف و یادگیری پرسش مناسب شروع کنند، سپس می توانند به مهارت های پیچیده تری چون شناخت فرضیات و ایجاد و نقد مباحث بپردازند. فراگیری تفکر انتقادی در کودک همانند رشد دیگر توانایی های فرد است و باید برای تسلط بیشتر پیوسته در سطوح پیچیده آن را تمرین کرد.

به تفکر نقادانه اولویت دهید:

تدریس مهارت های تفکر نقادانه را در راس برنامه های درسی خود قرار دهید. هر موضوعی فرصت هایی را برای تفکر نقادانه فراهم می کند. همیشه جایی را برای بحث نقادانه باز بگذارید. این فرصت ها هرچند کوتاه و مختصر، اما مفیدند. با این روش به تدریج خواهیددید که تفکر نقادانه نه تنها یک فعالیت مقطعی و موردی، بلکه تبدیل به یک فرهنگ شده است.

تفکر انتقادی را باید از سنین پایین به کودکان خود آموزش دهید تا وقتی بزرگتر شدند در مقابل دوستان ناسالم، انتخاب‌های اشتباه یا حتی موج تبلیغات و مد و رسانه، بتوانند تصمیم درست بگیرند و از خودشان به خوبی محافظت کنند. برای پرورش تفکر انتقادی در فرزندتان این روش‌ها را پیش بگیرید:

 ۱-از کودک سؤال بپرسید. درباره هر موضوعی می‌توانید سؤالاتی را مطرح کنید. مثلاً می‌دونی چرا رنگ دریا آبیه؟ یا این که به نظرت چرا بعضیا کارهای خطرناکی را انجام می دهند ؟ پاسخ‌های او را به سؤالاتتان بشنوید و بعد، سعی کنید با راهنمایی‌های مناسب او را به جواب درست‌تر برسانید.

۲- داستان‌هایی با پایان مبهم برای کودک تعریف کنید. چنین داستان‌هایی در مقایسه با آن‌هایی که نتیجه‌شان قابل انتظار است، بچه‌ها را به تحلیل بیشتر وا می‌دارند. مثلاً قصه‌ای برای او تعریف کنید و بگویید به نظرت آخر داستان چه می‌شود؟ یا بگویید «به نظرت اگه قهرمان داستان این کار رو نمی‌کرد چی می‌شد؟» یا «تو اگه جای او بودی چی کار می‌کردی؟»

۳- برای هر چیزی، قاعده و قانون نیاورید. اجازه دهید کودکتان کار خودش را بکند حتی اگر با سلیقه شما متفاوت است. اگر دامن قرمزش را با جوراب شلواری سرخابی پوشید، نگویید که این دو رنگ را با هم نمی‌پوشند. اگر در نقاشی‌اش خورشید را صورتی و دریا را سبز کشید، او را سرزنش نکنید. در دنیای کودک، هیچ باید و نبایدی مطرح نکنید مگر وقتی که ممکن است به او یا دیگران صدمه‌ای وارد شود.

آموزش مهارت تفکر نقاد در کودکان + قصه کودکانه

صحبت کردن با ارائه تصاویر و خطوط کلی:

ما به طور طبیعی از طریق دیدن می آموزیم. هر چند انتقال یک نظر بدون به کارگیری زبان، خود چالشی نسبتا دشوار است. ترجمه افکار و اندیشه ها به قالب تصویری تفکر نقادانه را به خوبی تقویت می کند. این کار دانش آموزان را راهنمای می کند تا با استفاده از مجموعه ای از مهارت های ذهنی مختلف فکر کنند. این برای آن ها روشی عالی برای تحقیق و تفکر عمیق بر روی یک نظریه است.

بچه های نازنین برای شنیدن قصه های صوتی کودکانه و قصه شب با صدای خاله قصه گو سمینا برای گروه های سنی (الف، ب، ج) به سایت رادیو قصه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *