معرفی انیمیشن + گوسفند ناقلا

گوسفند ناقلا «شاون شيپ» فيلم كمدي است كه  براي  كودكان ساخته شده است و محصول بريتانيا است. اين مجموعه را آردمن انيميشن ساخته است و  به صورت تك فريم تهيه شده كه شهرت بين‌المللي دارد. اولين بار در سال ۲۰۰۷ در بريتانيا از شبكه cbbc پخش شد.

آردمن انيميشن بخاطر مجموعه تلويزيوني «والاس و گروميت» كه جايزه اسكار بهترين انيميشن سال را دريافت كرده بود و فروش بالايي را در سينماهاي جهان داشت، داراي شهرت زيادي شده بود. اين شركت معتبر انيميشن سازي مجموعه شاون شيب را هم با همكاري شبكه BBC و دو شركت فيلمسازي آلماني  تهيه كرده است. دست اندركاران اين مجموعه مي گويند ماجراجويي هاي شاون شيب برگرفته از قصه فيلمنامه  والاس و گروميت مي باشد.

در واقع، در يكي از اپيزودهاي والاس و گروميت، شخصيت شاون به عنوان يك شخصيت محوري ظاهر شد. از اين اپيزود در تلويزيون انگلستان استقبال بي نظيري شد و از تماشاگران پرسش ها و نظرخواهي هاي زيادي  درباره اين گوسفند كردند. و همين مسئله باعث شد كه مسوولان BBC تصميم بگيرند مجموعه مجزايي توليد كنند كه شخصيت اصلي آن حيوانات ساكت و بازيگوش باشند، و كارها و ماجراهاي خنده داري انجام دهند.

در اواسط فصل اول مجموعه شاون شيب تهيه كنندگان كار توليد فصل دوم آن را آغاز كردند.۸۰ اپيزود كه شامل دوفصل از اين مجموعه انيميشن كمدي بود بر روي آنتن رفت. آخرين اپيزود هم ، اواخر سال ۲۰۱۰ به نمايش درآمد. تهيه كنندگان اين انيميشن مي گويند بيش از ۱۸۰ كشور جهان اين مجموعه را خريداري و پخش كرده اند.

ماجراهاي اين مجموعه در يك مزرعه اتفاق مي افتد و گوسفندان سربزيري كه كارهاي احمقانه انجام مي دهند مخصوصا شاون، از شخصيت هاي اصلي اين قصه كمدي هستند. هرچند ادم ها هم در اين مجموعه ايفاي نقش مي كنند اما حرف اصلي را گوسفندان مي زنند. شاون گوسفندي است كه رفتارش مانند آدم ها مي باشد و هوش و زكاوت و خلاقيتش را به نمايش مي گذارد.

محيط مزرغه بسيار كمدي است و تضادهايي بين شخصيت هاي قصه با همديگر بوجود مي آيد و باعث مي شود يك كمدي شادي خلق شود و شاون وظيفه دارد اين تضاد ها را خيلي منطقي حل كند و شرايط را عادي جلوه  دهد.

طبق گفته منتقدان اپيزود هاي اين مجموعه تلفيقي از كمدي معروف بزن و بكوب (اسلپ استيك)‌ و كمدي‌هاي كلاسيك صامت دنياي سينما هستند. و به همين دليل انيميشن كمدي ويژه اي شده است. شباهتي كه اين مجموعه با كمدي هاي كلاسيك مخصوصا “مستربين” دارد در حرف نزدن و گفت و گو نكردن آنها است. موسيقي متن هم براي اينكه شخصيت انساني و حيواني بهتري ارائه شود احساسات و عواطف را بيان نمي كند .

اين انيميشن كمدي در حالي كه طرفداران و تماشاگران زيادي داشت ولي انتقادات مثبت زيادي هم به دنبال داشت. الفاظي چون «بي‌نظير و عالي» و «گرم و خيره‌كننده» استقبال مي كردند. چارلز آرتور، از معروفترين منتقدان تلويزيوني انگلستان مي گويد اين كمدي باعث شده است كه در تمام مدت تماشاي اين مجموعه با صداي بلند بخندم و گاردين منتقد ديگريست كه مي گويد اين مجموعه كودكان چهار‌تا هفت ساله را محو ماجراجويي‌هاي جذاب خود مي‌كند.

با محبوبيتي كه اين گوسفندان داشتند، در سال ۲۰۰۸ يك‌سري بازي كامپيوتري هم براساس آنها وارد بازار بازي‌هاي ويدئويي شد. خالق اصلي شاون شيپ، نيك پارك انيماتور و مدير شركت آردمن هستند. سه نفر از  همكار او در خلق شخصيت‌هاي قصه به وي كمك كرده‌اند. ريچارد گولژوفسكي و كريستوفر سادلر به صورت مشترك كارگردان ۸۰ اپيزود مجموعه بوده‌اند..

بينندگان اين كارتن علاوه بر كودكان و نوجوانان ، بزرگسالان هم هستند و از كارهاي جالب و خنده دار اين گوسفند لذت مي برند.

«شان» یک روز به خود استراحت می‌دهد، کشاورز، کاروان و گله را به شهر بزرگي مي برد ولي  این وظیفه «شان» است که آن‌ها را به چمن سبز خانه بارگرداند.

كلمات كليدي: گوسفند, فيلم كمدي, انيميشن, اپيزود, ماجراجويي

فوق توصيف: گوسفند ناقلا انيميشن كمدي است كه براي كودكان ساخته شده است.

شما می توانید ما را از طرق رادیو قصه کودکانه برای شنیدن قصه صوتی کودکانه و قصه شب با صدای خاله قصه گو سمینا دنبال کنید.

نویسنده: نوشین صحبتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *