چه عواملی با بلوغ زودرس در ارتباط هستند

چه عواملی با بلوغ زودرس در ارتباط هستند + قصه شب

جنسیت: بلوغ زودرس مرکزی، برای دختران بیشتر از پسران اتفاق می‌افتد. با توجه به تغییرات فیزیکی بدن و عوامل دیگر که در پست‌ قبل به آن اشاره کردیم، احتمال جنسیتی برای دختران بیشتر است.

نژاد: اقلیم و جغرافیای هر منطقه شرایط محیطی خاصی را برای وقوع ایجاد می‌کنند. مثلا دختران آفریقایی-آمریکایی به خاطر هوای گرم منطقه و نوع نژادشان، یک سال زودتر از دختران سفید پوست به بلوغ دچار می‌شوند. چنانچه بلوغ در دختران کمتر از ۶ سال این مناطق اتفاق بیفتد، بلوغ زودرس در نظر گرفته می‌شود.

چاقی: در مورد چاقی اثرگذار در بلوغ زودرس، نمی‌شود به منبع دقیق استناد کرد. در کتاب‌های ژنتیک و رشد به طور دقیق به این مسئله پرداخته شده است. ارتباط بین چاقی و ابتلا به بلوغ زودرس به طور دقیقی مشخص نیست، مخصوصا برای دختران کوچک. اما به نظر می‌رسد که این مسئله در مورد پسران صدق نمی‌کند.

ژنتیک: جهش‌های ژنتیکی علت مهم و تاثیرگذاری در ارتباط با بلوغ زودرس هستند. باید گفت در اکثر مواقع این مسئله به صورت ژنتیکی بین اعضای خانواده رخ می‌دهد. یک کودک ممکن است در اثر ابتلای خواهر یا مادرش در گذشته، او هم به بلوغ زودرس مرکزی دچار شود. اما جهش‌های ژنتیکی چگونه باعث بروز چنین مسئله‌ای می‌شوند؟ در واقع جهش‌های ژنتیکی با تاثیرگذاری روی ترشح هورمون‌های جنسی این تغییرات را باعث می‌شوند، که از طریق وراثت، بین اعضای یک خانواده، قابل انتقال است.

فرزندخواندگی بین‌المللی: طبق مطالعات انجام شده، کودکانی که از کشور‌های دیگر به فرزندخواندگی پذیرفته می‌شوند، ۲۰ برابر بیشتر احتمال دارد که به بلوغ زودرس دچار شوند. عدم توجه به سن کودک در این مسئله، علاوه بر بلوغ زودرس، مشکلات روحی و جسمی بسیاری را در‌بر می‌گیرد. پس باید شرایط کودکانی را که وارد دوره بلوغ نشده‌اند، برای جابجایی در نظر گرفت.

اثرات و پیامد‌های بلوغ زودرس

گفته می‌شود که بلوغ زودرس باعث مشکلات جسمی و روحی زیادی می‌شود اما به جزئیات این مسئله نپرداختند. مسائل و مشکلات روحی و جسمی ناشی از بلوغ زودرس، می‌تواند برای مدتی عملکرد شخص را محدود و کند، کند یا حتی دچار نقص آن شود. اگر والدین خیلی زود متوجه این مسئله شوند، با مراجعه به پزشک مخصوص و روانشناس می‌توانند در حل این تعارض به کودکشان کمک کنند. اما بی توجهی به این امر مهم، می‌تواند اثرات جبران ناپذیری را برای دوران حال و آینده کودک داشته باشد.

شما می توانید ما را از طریق سایت رادیو قصه کودکانه برای شنیدن قصه شب و قصه کودکاته صوتی با صدای خاله قصه گو سمینا دنبال کنید.

چه عواملی با بلوغ زودرس در ارتباط هستند + قصه شب

مواردی که باعث ایجاد مشکلات جسمی و روحی می‌شوند

  1. کوتاهی قد

 معمولا کودکانی که به بلوغ زودرس دچار می‌شوند، در ابتدا نسبت به سن‌شان قد بلندتری دارند، اما به مرور در بزرگسالی رشدشان متوقف شده و کوتاه قد می‌شوند. بلوغ زودرس در این کودکان چون زودتر از بلوغ طبیعی شروع شده و پایان می‌یابد، رشد قدی آن‌ها نیز به خاطر طی نکردن بلوغ طبیعی متوقف و کوتاه می‌شود. البته توجه داشته باشید که هر گونه کوتاهی در قد به این مسئله مربوط نمی‌شود. موارد زیادی از جمله وراثت نیز، تعیین کننده این مسئله هستند.

  1. مشکلات رفتاری

براساس برخی مطالعات انجام شده، می‌توان برای بلوغ زودرس و مشکلات رفتاری، ارتباط نزدیکی را در نظر گرفت. به خصوص در این زمینه به کودکانی اشاره می‌شود، که در زمینه رشد، با تاخیر قابل توجهی روبرو هستند. با این حال، از نظر متخصصان، این مطالعات از صحت ضعیفی برخوردار است.

  1. فعالیت جنسی در سن پایین

این مسئله دغدغه نظام آموزشی و نهاد خانواده است. والدین و معلمان در تلاش هستند که با آموزش‌های لازم، کودکان را از خطرات و مراقبت‌های این کار آگاه کنند. شواهد محکمی برای اثبات این مسئله به صورت خودخواسته  وجود ندارد. اما متاسفانه کودکان بسیاری، مورد تعرض افراد بیمار پدوفیل( کودک آزار) قرار می‌گیرند که خسارات جبران ناپذیری در ذهن و خاطره‌شان می‌ماند.

  1. استرس

بلوغ به طور کلی دورانی بحرانی برای کودکان محسوب می‌شود. حتی اگر به موقع نیز اتفاق بیفتد، باز هم فشار روحی و فکری برایشان دارد. در واقع بلوغ مثل طوفان نا به هنگامی سر می‌رسد. با وجود آموزش‌ها و آمادگی‌های قبلی در مورد این مسئله، تعداد زیادی در مواجهه با بلوغ، دچار استرس و اضطراب و فشار می‌شوند. به دلیل تغییراتی که ساختار فیزیکی بدنشان را در‌بر می‌گیرد، ممکن است احساس ناخوشایندی از بزرگ شدن، در ذهنشان شکل بگیرد و ظاهرشان را با همسالان خود مقایسه کنند. اما این امر موقتی است و کودک به مرور با دیدن این تغییرات در همسالانش، به نوعی آرامش خاطر می‌رسد. پس لازم است والدین با کودکانی که بلوغ را زودتر از سنشان تجربه می‌کنند، همراهی کنند تا آن‌ها بهتر این دوره را سپری کنند.

  1. خطرات دیگر

نکته مهمی که جای بررسی و تامل دارد این است که، دخترانی که دچار بلوغ زودرس می‌شوند حتما در هر دوره طبق نظر پزشک معاینه شوند تا اندک خطر ابتلا به سرطان سینه در مراحل بعدی زندگی برایشان به وجود نیاید. البته این ادعا به طور دقیقی ثابت نشده است، اما پیشگیری و آگاهی داشتن بهتر از درمان است.

نکات قابل توجه والدین

به عنوان والدین کودک باید علائم بلوغ زودرس را بشناسید و حتما به پزشک متخصص غدد کودکان مراجعه کنید تا وجود این مسئله را تشخیص دهد و تایید کند. هرگز به این مسئله مثل یک بیماری نگاه نکنید. کودکانی که بلوغ زودرس یا علائم آن را دارند، از لحاظ پزشکی، روانی و اجتماعی کاملا سالم هستند. علائمی که به طور اشتباه، به عنوان علائم بلوغ زودرس در نظر گرفته می‌شوند، اغلب ربطی به این اختلال ندارند و به مرور حل می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *