نحوه ایجاد انگیزه در کودکان

نحوه ایجاد انگیزه در کودکان + قصه صوتی

والدین گرامی رادیو قصه کودک برای کودکان شما انواع داستان ها را به صورت قصه های کودکانه صوتیو قصه صوتی کودکانه و داستان کودکانه با صدای خاله قصه گو سمینا آماده کرده است.

یکی از دشوار ترین وضعیت هایی که شما به عنوان والدین ممکن است با آن مواجه شوید این است که : ببینید کودک و نوجوانتان انگیزه کافی ندارد و تشخیص بدهید که رفتار او چه اندازه می تواند مخرب باشد . در شرایطی که او در سراشیب لطمه زدن به خود سقوط می کند، ممکن است نهایتا لازم باشد که شما مداخله کنید .

با این وجود که کودک و نوجوانتان ممکن است در مقابل پیشنهادهای شما به عنوان والدین مقاومت کند ، او را تشویق کنید که در مورد آینده خود تفکر و تعقل کند ، و نه فقط برای آینده ی نزدیک ، بلکه برای دهه های آینده نیز هدف ها و برنامه هایی داشته باشد .

اگر نوجوان امروز سعی و تلاش نکند، باید تمام رویاها و آرزوهای خود را برای این که یک پزشک ، حسابدار ، برنامه ریز کامپیوتر یا دندان پزشک شود ، کنار بگذارد . در بسیاری از دانشکده ها و مدارس حرفه ای هر سال یک روز به نام روز مشاغل وجود دارد ؛ در این روز دانش آموزان می توانند با نماینده هایی از مشاغل مختلف صحبت کنند ؛ این ملاقات باعث پیدایش انگیزه در نوجوان ها می شوند و آن ها را به سوی کلاس های مناسبی در خارج از مدارس و مشاغل تابستانی سوق می دهند .

ایجاد انگیزه در دانش آموزان چه تاثیری روی یادگیری و رفتار آن ها دارد:

انگیزه تاثیر کاملا مستقیمی روی تلاش برای رسیدن به اهداف مشخص دارد. در واقع انگیزه اهداف مشخصی را ترسیم می‌کند که افراد برای رسیدن به آن کوشش می‌کنند. بنابراین انگیزه روی انتخاب‌هایی که کودکان و نوجوانان می‌کنند تاثیر می‌گذارد.

بچه های نازنین برای شنیدن قصه های صوتی کودکانه و قصه شب با صدای خاله قصه گو سمینا برای گروه های سنی (الف، ب، ج) به سایت رادیو قصه مراجعه کنید.

 نحوه ایجاد انگیزه در کودکان + قصه صوتی

به عنوان مثلا، انگیزه است که تعیین می‌کند دانش‌ آموز در کلاس هنر ثبت‌نام کند یا فیزیک، بعد از مدرسه مستقیم به خانه خود برگردد تا تکلیف های فردایش را انجام دهد یا در برنامه‌های فوق‌برنامه‌ی مدرسه خود شرکت می‌کند.

انگیزه فرآیندهای شناختی را در کودک بهبود می‌دهد. شاید عجیب به نظر برسد، اما انگیزه واقعا روی نوع اطلاعات و نحوه‌ی پردازش آن ها اثر می‌گذارد، چرا که دانش‌ آموزانِ با انگیزه با احتمال بیشتری به درس توجه نشان‌ می‌دهند و سعی می‌کنند درس را بفهمند. در عوض دانش آموزان بی انگیزه فقط به شکلی مصنوعی سعی می‌کنند فرآیند یادگیری را پشت سر بگذارنند.

انگیزه است که شروع یک کار و ادامه دادن آن را در کودک ممکن می کند. انگیزه وقتی را که دانش آموزی روی کاری می‌گذارد افزایش می‌دهد و نقشی تعیین کننده در یادگیری و رسیدن به هدف دارد.

 نحوه ایجاد انگیزه در کودکان + قصه صوتی

تعریف و تمجید کنید:

نوجوان و کودک زمانی که احساس کند خوب است، بهتر رفتار می کند. تعریف کردن از نوجوانی که در اکثر مواقع به طور دائم بخاطر عملکردشان مورد نقد و سرزنش دیگران قرار می گیرند بسیار در تقویت انگیزه آن ها موثر است.

ندیده شدن کارهای مثبت توسط والدین، نوجوان را نسبت به ادامه آن روند ناامید وتا حدودی بی انگیزه می کند. یکی از راه های مثبت در این زمینه برگزار کردن جلسات خانوادگی است.

سعی کنید به نوجوان اجازه ابراز خود و نظراتش را در محافل خانوادگی بدهید و پس از شنیدن راهکارهای مثبت، از او تشکر کنید. از آن ها در مورد کارهایی که می خواهند انجام دهند سوال کنید و اجازه بدهید به منحصر به فرد بودن خود پی ببرد.

رادیو قصه کودک از طریق قصه های صوتی و داستان های کودکانه سعی دارد که شبی آرام برای فرزندان شما به وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *