قوانین خواب در کودکان

قوانین خواب در کودکان + قصه صوتی

رادیو قصه کودک برای کودکان شما انواع داستان ها را به صورت قصه های کودکانه صوتیو قصه صوتی کودکانه و داستان کودکانه با صدای خاله سمینا آماده کرده است.

احتیاج به خواب در انسان‌ها در سنین مختلف متفاوت است. به عنوان مثال به طور متوسط یك كودك دوازده ساله به نه ساعت خواب و یك كودك چهار ساله به یازده و نیم ساعت خواب احتیاج دارد. البته این مسئله بین كودكان با هم در یك سن فرق می‌كند.

كودكی كه شب‌ها با آرامش و به حد كافی می خوابد‌، ‌روز بعد به موقع از خواب بیدار می‌شود‌‌ و ا‌گر به حد كافی  نخوابد‌، صبح روز بعد به علت كافی نبودن مقدار خواب شب بهانه گیر و بد رفتار می‌شود و كمتر شاد و سرحال به نظر می‌رسد و انرژی  كمتری  دارد. در کودکان بزرگتر‌، به اندازه نبودن خواب شب باعث خسته‌، كند و حساس شدن آن‌ها می گردد و نمی‌توانند بر روی درس و مدرسه تمركز لازم را داشته باشند.

قبل از خواب برای کودک آرامش ایجاد کنید:

برای کمک به‌ خواب کودک خود بهتر است که ازغذاهای حاوی تریپتوفان مثل شیر و گوشت بوقلمون استفاده کنید و به‌عنوان میان وعده‌ قبل‌ از خواب به‌ کودکتان اسنک‌های سبک بدهید.

فعالیت‌های خوب قبل از خواب شامل حمام گرفتن با آب‌ گرم، خواندن داستان برای کودک خود، داشتن ساعتی همراه با آرامش با خانواده، گوش کردن به موزیک ملایم یا صداهای طبیعی، یادآوری خاطرات شیرین نیز در ایجاد شرایط خواب راحت موثر است.

اگر کودک شما در زمان مقرر برای خواب آماده نبود، می‌توان این زمان را برای ۳۰ دقیقه به تأخیر انداخت اما برای رسیدن به زمان خواب همیشگی باید زمان خواب را به تدریج جلو کشید تا به ساعت خواب مقرر همیشگی رسید.

قوانین خواب در کودکان + قصه کودکانه

همکاری پدر و مادر و صبر و حوصله آن ها بسیار مهم است و نباید با بی حوصلگی، انتظار داشته باشند که کودک شان در زمان کوتاهی بتواند ساعت خواب خود را اصلاح کند.

نکته دیگری که والدین باید رعایت کنند و تاثیر زیادی در پذیرش ساعت خواب جدید از طرف کودک دارد این است که از شب بیداری های بی مورد پرهیز کنند، چرا که در این صورت کودک تمایلی به زود به رختخواب رفتن ندارد. زیرا کودک تصور می کند اگر بخوابد چیزی را از دست می دهد و کمتر می تواند بازی کند.

مورد آخر این که برای تغییر ساعت خواب می توانید در طی روز با کودک خود وقت بیشتری بگذرانید و بسیار بازی داشته باشید و برای او سرگرمی های مختلف ایجاد کنید تا فرزندتان هنگام شب راحت تر به خواب برود.

بچه های عزیز برای شنیدن قصه های صوتی کودکانه و قصه شب با صدای خاله قصه گو سمینا برای گروه های سنی (الف، ب، ج) به سایت رادیو قصه مراجعه کنید.

قبل از خواب، در مورد اتفاقات هيجان انگيز و منفي با كودك صحبت نكنيم:

قبل از خواب به هيچ وجه زمان مناسبي براي تنبيه لفظي كودك به دليل اشتباهات روزانه اش نيست، والدین بايد در مورد ساعت خواب كودك، قاطع و هم راي باشند تا او بداند بايد هرشب سر ساعت خاصي بخوابد.

اين كار به رشد، تنظيم ساعت زيستي دروني و سلامت كودك كمك شایانی مي كند، همچنين اين موضوع از نظر روان شناختي نيز الگويي براي آموزش نظم است.

يكي از شرايط علاقه مندي كودك به خواب درست و به موقع، آماده بودن محيط مناسب هنگام خواب است، به اين معنا كه همه بچه ها تقريبا با هم هماهنگ باشند و در ساعتي مشخص بخوابند و بزرگسالان هم بدون سر و صدا و ايجاد مزاحمت براي كودك خود، كارهايشان را دنبال كنند تا آرامش خانه حفظ شود.

قوانین خواب در کودکان + قصه شب

این نکته را فراموش نكنيم که خوابيدن كودك كنار پدر  مادر خود، به هيچ وجه مناسب نيست و براي رشد كودك مشكل ساز مي شود، بنابراین بهتر است كودك را به تدريج در فاصله هاي دورتر از رختخواب خود بخوابانيم تا او هم به اين شيوه عادت كند و بياموزد بايد در جايي جدا از والدین خود بخوابد.

 تاثیر عادات و رفتارهای روزانه کودک در خواب شبانه:

کودکان درابتدای صبح و به محض بلند شدن از خواب درمعرض نور خورشید قرار می گیرند، اطمینان از دریافت نور طبیعی خورشید در طی روز به حد کافی، تاثیری مثبت برای ایجاد آرامش وی در طول روز دارد.

عدم استفاده از اتاق خواب کودک برای تنبیه، نظارت برصحنه‌هایی که کودک درطی روز از طریق تلویزیون، اینترنت و بازی های ویدیویی می‌بیند و نهایتا توجه به هرگونه تغییر هیجان‌آور مانند مشکلات مدرسه، مرگ عزیزان کودک، نقل مکان یا رقابت با خواهر و برادر که ممکن‌ است بر خواب کودکتان تأثیرگذار باشد، باید به طور جدی از جانب پدر و مادر مورد توجه قرار گیرد.

رادیو قصه از طریق قصه های صوتی و داستان های کودکانه سعی دارد که شبی آرام برای فرزندان شما به وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *