داستان نوروز برای کودکان + بخش اول

داستان نوروز برای کودکان + قصه شب

زندگی را ورق بزن، هر فصلش را بخوان، با بهار برقص، با تابستان بچرخ، در پاییزش عاشقانه قدم بزن، با زمستانش بنشین و چایت را به سلامتی نفس کشیدنت بنوش، زندگی را باید زندگی کرد، آن طور که دلت می گوید، مبادا زندگی را دست نخورده برای مرگ بگذاری.

داستان نوروز برای کودکان + بخش دوم

داستان کودکانه عیدی بهار خانوم:

بهار خانم که از راه رسید، همه‌ جا گل بود و سبزه. گنجشکه روی درخت جیک‌ جیکی کرد و گفت: «بهار خانم خوش‌ آمدی. عیدی من را می‌ دهی؟ بهار خانم تقی زد به تخم‌ های گنجشک، جوجه‌ ها بیرون آمدند. بهار خانم گفت: «این هم عیدی تو».

درخت گفت: «بهار خانم خوش‌ آمدی به من هم عیدی می‌ دهی؟» بهار خانم یک مشت شکوفه ریخت روی شاخه‌ های درخت. درخت خوشگل شد. بهار خانم گفت: «این هم عیدی تو».

کرمه سرش را از خاک بیرون آورد گفت: «بهار خانم خوش آمدی به من هم عیدی می‌ دهی؟» بهار خانم به ابرها نگاهی کرد و خندید. باران شرشر بارید. کرمه خوش‌ حال شد و دمش را تکان داد. بهار خانم گفت: «این هم عیدی تو.» بعد هم رفت خانه خاله‌ پیرزن. خاله پیرزن کنار سفره هفت‌ سین نشسته بود و داشت سین‌ های سفره هفت‌ سین را می‌ شمرد. یک سین کم داشت. به بهار خانم گفت: « یک سین کم دارم. حالا چه کار کنم؟ غصه‌ دار شد».

بهار خانم گفت: «ناراحت نباش.» بعد دست کرد توی جیبش و یک شاخه سنبل گذاشت توی سفره هفت‌ سین و گفت: «بفرما این هم عیدی تو خاله پیرزن.» و این جوری شد که اون سال همه از بهار خانم عیدی گرفتند. بوی سنبل توی خانه خاله ‌پیرزن پیچیده بود.

معرفی چند کتاب جذاب و خواندنی برای عیدی دادن به کودکان:

۱-کتاب قصه عمو نوروز و خاله نوبهار

نوشته: شکوه قاسم نیا

گروه سنی الف و ب

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

داستان نوروز برای کودکان + قصه شب

قصه عمو نوروز و خاله نوبهار به شکل‌های مختلف سینه به سینه و نسل به نسل روایت شده و همین خاصیت ماندگاری آن است.

اما حلاوت و شیرینی برخی روایت‌ها مثل قند است! آب می‌شود در دهان! مخصوصا اگر قصه با شعر همراه شده باشد.

شکوه قاسم‌نیا یکی از شیرین‌ترین قصه گویان کودکی ما و کودکان ماست. او در این داستان شعر و نثر را به‌هم آمیخته و داستانی ساخته که در ذهن کودک شما خواهد ماند.

۲- کتاب نخستین روز جهان، داستان های شاهنامه

بازآفرینی: محمد رضا یوسفی

گروه سنی ج ود

نشر خانه  ادبیات

داستان نوروز برای کودکان + قصه شب

شاهنامه پر است از داستان‌های حماسی، فردوسی که بازنوشته‌های آن برای کودکان بسیار مورد استقبال آن‌ها قرار می‌گیرد. نخستین روز جهان روایت نوروز است که تصویرگری‌های خاص دارد و برای نوجوان و کودکان پرخوان بسیار جذاب است.

این داستان‌ها به دو زبان فارسی و انگلیسی نوشته شده که برای کودکان انگلیسی زبان هم خواندنی خواهد بود.

۳- کتاب بنفشه های عمو نوروز

نوشته: محمد هادی محمدی

گروه سنی ب و ج

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات

داستان نوروز برای کودکان + قصه شب

محمدهادی محمدی از آن نویسندگان نیکوی روزگار است که قلمش چه در تحقیق ادبیات کودکان و چه در نگارش داستان کودک بی اندازه موثر و خلاقانه است.

همه در آمد این کتاب با شعار «همه کودکان حق دارند کتاب با کیفیت بخوانند» متعلق است به فرهنگ و مطالعات کودکی فرزندان سرزمینمان.

۴- کتاب ننه سرما و عمو نوروز، بخون و بچین

نوشته: مهدی مردانی

گروه سنی الف و ب

نشر آریا نوین

داستان نوروز برای کودکان + قصه شب

این کتاب شعرهای شادی دارد در کنار یک امتیاز دیگر که برای هر کودک پیش از دبستانی جالب است، هر صفحه همراه یک پازل نه تکه است و در مجموع پنج پازل در کتاب کار شده است.

کودک شما می‌تواند وقتی شما شعرهای کتاب را برایش می‌خوانید با درست کردن پازل شما را همراهی کند.

والدین عزیز برای آگاهی از روش های تربیتی درست به سایت رادیو قصه به قسمت تعلیم و تربیت کودک و برای کودکان خود به قسمت قصه کودکانه صوتی مراجعه کنید.

داستان نوروز برای کودکان + بخش دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *