بالا بردن قدرت یادگیری و تمرکز کودکان+ بخش اول

قصه صوتی+نحوه تدریس

برای بالا بردن تمرکز و حافظه، کودکتان باید تغذیه مناسب و سالم داشته باشد، و استفاده از بازی های فکری نیز در این مورد می تواند به او کمک کند و همچنین، محیط مناسبی را برای کودک خود فراهم کنید.

تمامی کودکان کنجکاو و پر انرژی اند. زمانی که کاری به آن ها محول می شود، اگر جذاب نباشد، آنان خسته و به کار دیگری جذب می شوند که برایشان جالب تر است.

استفاده از بازی های تمرکزی برای بالا بردن تمرکز کودکان:

از بازی ها می توان به عنوان یک عامل موثر برای بالا بردن تمرکز استفاده کرد. کودکان از طریق بازی بیشتر و بهتر آموزش می بینند، پس باید از فعالیت های سرگرم کننده تری استفاده کنیم. از بازی زیاد و بیشتر از حد کودکان خود با تبلت و رایانه ها بپرهیزید و آن ها را نسبت به بازی با اسباب بازی هایشان و بازی های تمرکزی ترغیب کنید.

ابزارهای تکنولوژی، تمرکز و قدرت حافظه کودکان را کاهش می دهد، پس باید به اندازه کافی یا کلا ممنوع شود.

دور نگه داشتن کودکان از استرس:

وقتی انسان در معرض استرس و اضطراب قرار می گیرد، مغز، اطلاعات را به بخش واکنشی می فرستد و از حرکت جریان سیال اطلاعات به قشر قدامی یا بخش جلویی مغز جلوگیری می شود، یعنی ناحیه ای که حافظه بلند مدت در آن شکل می گیرد.

پس برای آموزش به کودکان در قدم اول، باید آن ها را از استرس دور کنیم. با پخش موسیقی آرام، بازی های ساده و…که استرس آنان را کم می کنند. با از بین رفتن استرس، کودک آمادگی دریافت و پذیرش اطلاعات را دارد و حافظه و تمرکز او به شدت تقویت می شود.

تغذیه سالم:

تمرکز کودکان رابطه مستقیم با تغذیه سالم دارد. خوردن غذاهای فست فودی یا آماده و غذاهای شیرین باعث بی حالی کودک ، ولی غذاهای پروتئینی مثل بادام، تخم مرغ، گوشت و ویتامین ها مثل میوه ها و سبزیجات، باعث افزایش تمرکز و هوشیاری کودک می شود.

مصرف بیش از حد از قهوه و نوشیدنی های انرژی زا و کافئین دار در کودکان باعث افت انرژی آنان شده، زیرا این نوشیدنی ها شکر اضافی و ناسالم را وارد بدن می کنند.

طبق بعضی از تحقیقات انجام شده توسط محققین این نتیجه به دست آمده، که خوردن نان و لوبیای پخته برای صبحانه قدرت یادگیری و تمرکز کودکان را افزایش می دهد. کارشناسان عقیده بر این دارند که خوردن میوه ها و سبزیجات آنتی اکسیدان هایی را وارد بدن می کند که قدرت تمرکز و ذهن کودکان را افزایش می دهد.

قصه صوتی+تمرکز کودکان

والدین گرامی فرزندانتان را آسوده خاطر برای شنیدن قصه صوتی کودکانه وقصه شب به رادیو قصه بسپارید.

استراحت مناسب باعث بالا بردن تمرکز کودکان:

استراحت و خواب کافی کودک، باعث تازه شدن مغز می شود و قدرت تمرکز و درک را تقویت می کند.

تمامی کودکان بعد از یک استراحت کافی می توانند بهترین تمرکز را دارا باشند. یک چرت بیست دقیقه ای بعد از مدرسه باعث افزایش تمرکز کودکان شده، پس بهتر است با استفاده از ترفندهایی کودک خود را در بعداز ظهر بخوابانید تا تمرکز کافی را بعد از بیدار شدن به دست آورد.

ایجاد تنوع برای کودکان:

اگر خلاقیت و تنوع را به تجربه های یادگیری کودکان اضافه کنید، فرایند قوی به خاطرسپردن به شدت تسریع می شود. قبل از هر کاری برای کودک خود خلاقیت و تنوع ایجاد کنید تا نسبت به مطالعه و یاد گیری ترغیب شوند.

 یک محیط متنوع هنگام مطالعه و آموزش برای کودک مهیا کنید، مثلا هنگام مطالعه برای کودک خود یک شمع روشن کنید، دبیران از کلیپ های آموزشی شاد برای کودکان استفاده کنند. ایجاد تجربه های متنوع یادگیری، سیستم هوشیاری کودک تغییر می کند و با آغوش باز پذیرای فرایند به خاطر سپاری و اطلاعات مغزی می شوند.

عزیزان شما می توانید مارا از طریق رادیو قصه برای شنیدن قصه شب و قصه صوتی کودکانه با صدای خاله قصه گو سمینا برای گروه های سنی (الف، ب، ج) دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *