استقلال شخصیت در کودکان

استقلال شخصیت در کودکان +قصه شب

رادیو قصه کودک برای کودکان شما انواع داستان ها را به صورت قصه های کودکانه صوتیو قصه صوتی کودکانه و داستان کودکانه با صدای خاله سمینا آماده کرده است.

از نظر روانشناسان انگیزه استقلال، یک بار در سن سه سالگی، یک بار در هفت سالگی و پس از آن در نوجوانی شکل می گیرد. تجربه استقلال برای کودک در سنین بین سه تا پنج سالگی، همین کارهای کوچکی است که انجام می دهد.

اگر پدر و مادر در این سنین با تکرار جملاتی نظیر “این کار درست نیست”، “نباید این کار را انجام دهی” از او ایراد بگیرند، کودک در حال تجربه استقلال دچار تردید می شود و این تردید در سنین بالاترنیز ادامه پیدا می کند.

نمونه های زیادی از خانواده ها و پدرو مادرانی دیده شده که در این سن با “اگر” ها و پیش بینی های منفی و نادرست از کارها و رفتارهای کودکشان در او تردید زیادی ایجاد کرده اند. برای مثال “اگر تند بدوی ممکن است زمین بخوری.” “نه تو نمی توانی.”

تکرار این پیش بینی های منفی از سوی پدر و مادر در سنین هفت سالگی و نوجوانی که از دید روانشناسان به عنوان مراحل بعدی استقلال طلبی فرد شناخته شده، او را برای همیشه دچار شک و تردید نسبت به توانایی های خود می کند.

رادیو قصه از طریق قصه های صوتی و داستان های کودکانه سعی دارد که شبی آرام برای فرزندان شما به وجود آورد.

اطمینان داشتن:

اگر برای کودکتان نگران هستید، بدون این که متوجه شود از دور مراقبش باشید. اگر احساس کند که شما او را ناتوان می‌دانید، او نیز در توانایی‌هایش دچار شک و تردید می‌شود و اعتماد به نفسش را از دست می‌دهد.

 استقلال شخصیت در کودکان +قصه شب

در نتیجه برای این که گلیم خودش را به تنهایی از آب بیرون بکشد دچار اضطراب و نگرانی می‌شود.  بچه‌ها بین سنین ۷ تا ۱۰ سال به سن دلیل و منطق می‌رسند و کم کم زندگی مستقل آن‌ها شروع می‌شود. او دیگر می‌خواهد مانند یک فرد بزرگسال رفتار کند. برای این که در این مسیر به او کمک کنید، ابتدا به او اعتماد کنید. از مراقبت‌های اغراق آمیز بپرهیزید، چون در این شرایط احساس خفقان خواهد کرد.

روشهای تقویت استقلال در کودکان:

۱بگذارید کودک مالک بدن خود باشد. از کنار زدن مداوم موهای کودک، تکاندن خاک لباسش و … خودداری کنید.

۲- گاهی اوقات کودک می خواهد به طور حتم کاری را انجام دهد، ولی از نظر جسمی و عاطفی هنوز برای آن کار آمادگی ندارد، ‌به جای مجبور کردن کودک می توان به او قوت قلب داد که آمادگی نهایی را به دست خواهد آورد.

۳- اگر امکان دارد « بله » را جانشین « نه » کنید.

۴-  برای فکر کردن کمی به خود وقت دهید.

سپردن برخی امور روزمره به کودک. هر روز صبح بعضی از کارهای فرزندتان مانند مرتب کردن رختخوابش، عوض کردن لباس‌ها، شانه کردن موها و… را برعهده خودش بگذارید. به او بگویید که در صورت نیاز کمکش خواهید کرد اما تا حد ممکن به جای کمک‌های گاه و بی گاه تشویقش کنید که به تنهایی کارهایش را انجام دهد.

استرس ها را از خود دور کنید:

معمولاً اکثر پدر و مادرها دائم راجع به انجام کارهای مختلف استرس دارند که مبادا وقت کم بیاورند و یا این که از خطرات احتمالی که ممکن است فرزندشان را تهدید کند، نگران‌اند. یکی از گام‌های مهم در رابطه با استقلال و اعتماد به نفس بچه‌ها این است که نخست یاد بگیرید آرامش خود را حفظ کنید. در این شرایط فرزندتان می‌تواند مسائل جدید را تجربه کند.

 استقلال شخصیت در کودکان +قصه شب

با کودک خود در فعالیت گروهی شرکت کنید:

 کودکان به حضور والدین در یک بازی یا فعالیت نیاز دارند زیرا همراهی با والدین به آن ها احساس ارزشمندی می دهد. این همراهی به ویژه به هنگام بروز نوعی تنش بسیار کارساز است. در درازمدت به کسب هویت کودک کمک می کند تا طعم استقلال و خوداتکایی را بچشد و در زندگی آینده بتواند تعاملات اجتماعی مثبت و سازنده ای را تجربه کند.

یکی از اهداف بزرگ پدر و مادرها در زندگی کودکان این است که به کودک کمک کنند تا به طرز شایسته‌ای جدا شوند و وارد اجتماع گردند. و شخصیت‌های مستقل داشته باشند تا بتوانند روزی بدون نیاز به کمک پدر و مادر کارهایشان را انجام دهند.

 به کودکان خود مسئولیت دهید، دلیلی ندارد که چون کودک شما کوچک است نتواند مسئولیت کار مشخصی مانند غذا دادن به ماهی، آب دادن به گل‌ها و نظایر آن را به عهده بگیرد.

اگر این کارها را به عنوان وظیفه ای برای کودکان مشخص کنیم، امتیازی برای آن‌هاست و به اعتماد به نفس آن‌ها کمک می‌کند. 

بچه های نازنین برای شنیدن قصه های صوتی کودکانهوقصه شببا صدای خاله قصه گو سمینا برای گروه های سنی(الف، ب، ج) به سایترادیو قصه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *