آموزش مسواک زدن کودکان -سن مناسب مسواک زدن کودک

مسواک زدن کودک

بهترین سن برای مسواک زدن کودک چه زمانی است؟ نوع خمیردندان و مدل مسواک کودکان چگونه باید باشد؟

بسیاری از کودکانی که به کودکستان می‌روند دچار پوسیدگی دندان هستند. پوسیدگی دندان نسبت به بیماری های دیگر شایع‌تر است. بنابراین والدین باید با دادن آموزش‌های خوب و تمرین های عملی کودک را به مسواک زدن مشتاق کنند.

زمانی که دندان‌ های کودک در حال درآمدن است، می‌توانید با یک گاز استریل آن‌ها را تمیز کنید. حتی می‌توانید به آن‌ها یاد دهید که آب را قرقره کنند و توی دهان بچرخانند. بعد از ۱۸ ماهگی که دندان‌های آسیاب عقب در آمدند می‌توانید از مسواک با فرچه نایلونی نرم استفاده کنید. به آرامی دو طرف داخلی و خارجی دندان‌ها را مسواک بزنید. اگر کودک موافق بود و اجازه می‌داد، روی زبان او را تمیز کنید تا باکتری‌هایی که باعث بوی بد دهان کودک می‌شوند از بین بروند. به محض شاخه شاخه شدن مسواک آن را عوض کنید. بسته به استفاده هرکسی، یک مسواک یک الی دو ماه قابل استفاده است. 

سن مسواک زدن کودک

زمانی که کودک به سن مدرسه رسید یا زودتر از آن (زمانی که توانایی مسواک زدن) را داشت، بهتر است موافقت کنید و به او اجازه دهید تا این عادت را تمرین کند و به خوبی دندان‌هایش را مسواک بزند. برای ایجاد علاقه در کودک بهتر است همزمان با هم مسواک بزنید. دندان‌های یکدیگر را چک کنید تا از تمیزی آن مطمئن شوید. اگر این کار را به خوبی انجام نداده به او بگویید نقطه‌ای را جا گذاشته و خودتان آن را تمیز کنید.

دندان‌های نوزادی که به دندان شیری معروفند خیلی در احتمال پوسیدگی دندان قرار دارند چون ماندگار نیستند و ریشه عمیقی ندارند.

روش مسواک زدن کودک

در زیر می‌توانید روش صحیح مسواک زدن کودک را مشاهده نمایید:

مسواک زدن کودک

اگر کودک تمایلی به مسواک زدن نشان نداد چه کار باید کرد؟

اگر کودک برای مسواک نزدن بهانه می‌آورد و اصرار می‌کند، با تهیه مسواکی که تصویر شخصیت‌های کارتونی را دارد او را تشویق کنید. می‌توانید او را به فروشگاه ببرید تا مسواک مورد علاقه خود را انتخاب کند. این کار تاثیر زیادی در علاقه مندی کودک دارد. مسواک‌های رنگی نیز در این زمینه ابزاری برای ایجاد علاقه کودک به این کار هستند.

زمان و مقدار استفاده از فلوراید

فلوراید برای کودکان می‌تواند به صورت قطره یا قرص جویدنی تجویز شود. در مورد مقدار و زمان مناسب استفاده از فلوراید حتما با دندانپزشک اطفال مشورت کنید. سن رشد دندان در هر کودک متفاوت است. برخی زودتر و برخی دیرتر این پروسه را می‌گذرانند.

فلوراید باعث استحکام مینای دندان می‌شود و از فرسایش آن‌ها در برابر اسید‌ها و باکتری‌های مضر جلوگیری می‌کند. البته قورت دادن مقدار زیادی فلوراید و خمیردندان خوب نیست چون در گذر زمان موجب فلوروسیس می‌شود. فلوروسیس باعث ایجاد لکه‌های سفیدی روی دندان در بزرگسالی می‌شود.

آب شهری، آب معدنی و آبمیوه‌ها نیز ممکن است دارای فلوراید باشند. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌کند تا زمانی که کودک دو سالش نشده از خمیردندان فلورایدی استفاده نکند. در صورت لزوم مقدار آن به اندازه یک نخود باشد تا احتمال قورت دادن آن کمتر شود.

جه زمانی برای معاینه، کودک را به مطب دندانپزشک ببریم؟

انجمن متخصص اطفال آمریکا و دندانپزشک‌های آمریکا اتفاق نظر دارند که وقتی کودک یک ساله شد در صورت بروز مشکل او را به دندانپزشکی ببرید. در صورت نبود مشکل نیازی نیست. اگر کودک شما در سن ۱۶ ماهگی هیچ کدام از دندان‌هایش در نیامده یا احتمال پوسیدگی دندان برای او وجود دارد حتما به یک دندانپزشک کودک متخصص مراجعه کنید.

سمینا برای رفع نگرانی مادران عزیز، این مطلب را منشتر کرده است. امیدواریم که با دقت بخوانید و موارد گفته شده را در مورد کودک خود بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *