آرامش کودکان

بخوانید:

والدین نقش بسیار مهمی در شکل گیری شخصیت کودک به خصوص در دوران کودکی دارند به همین دلیل رعایت مسائل تربیتی و آموزشی صحیح و نحوه استفاده آن در ایجاد شخصیت کودک شاد و موفق بسیار مهم است.

روش های ارتباط و ایجاد آرامش در کودک با استفاده از راهکارهای ساده و مفید

۱-خونسرد و آرام باشید: هیچ کسی از یک کودک انتظار ندارد که مانند یک انسان کامل رفتار کند.

۲-والدین باید بی احتیاطی های کودک خود را نادیده بگیرند: اگر کودک شما زمین خورد و دست و پایش درد گرفت به او این اجازه را بدهید که خودش بلند شود .وقتی اینکار را انجام داد ،دست و پایش را تمیز کنید و به او بگویید که دیگر ندود و با احتیاط رفتار کند تا آسیب نبیند.باید این را بدانید که او این کارها را از روی قصد انجام نمی دهد و شیطنت های کودکی است، پس با آرامش با او رفتار کنید.

۳والدین مهم ترین نقش را در تربیت کودک ایفا می کنند: کودک شما به طور طبیعی و معمول با شما در روش های تربیتی صحیح همکاری نمی کند ،پس باید با روش های مناسب و راهکارهای صحیح مثل پاداش و هدیه او را به سمت تربیت مناسب سوق دهید.

تمامی پاداش ها را برای یک کار در نظر نگیرید .تماشای تلوزیون،بستنی،آبنبات،بازی کردن بیرون از خانه و…تمامی این ها می توانند پاداش کارخوب فرزندتان باشند .تمام نیازهای کودک باید با اجرای رفتار خوب به دست بیاید.

۴-غذاهایی که کودکتان دوست دارد و برایش مفید است تهیه کنید: وقت خودتان را باجنگ ودعوا با کودک برسر غذا خوردن او هدر ندهید .کودکان می توانند به میزان نیازشان که کم است غذا بخورند و اگر این میزان کم و اندک،غنی و مفید باشد تمامی نیازهای بدن شان تامین می شود .پس بهتر است در برنامه غذایی او خوردن میوه و سبزیجات را بگنجانید.

۵-شما مینوانید یک لیست از کارها و برنامه های روزمره برای او تهیه کنید و اگر تمامی کارها را صحیح و درست انجام داد به او پاداش دهید.

۶-با فرزندان خود استراحت کنید و از وجودشان در کنار خود نهایت لذت راببرید،چون آنها به زودی رشد خواهند کرد وشما وقت زیادی برای تمیز نگه داشتن خانه و رسیدگی به آن خواهید داشت.

۷-فعالیت بدنی کودک: این روش مناسبی برای آرامش بخشی کودک است.قدم زدن،دویدن و بازی کردن فعالیت مناسب و مورد علاقه کودک برای تجربه کردن آرامش هستند.همچنین می توان از موسیقی های مناسب هنگام فعالیت بدنی کودکتان در بازی و دویدن استفاده کنید.

کودکی، دورانی از زندگی است که از نظر تمام مردم دنیا نیاز به آرامش و همچنین بازی و شادی دارد .که این ویژگی در گذشته که زندگی شتاب کمتری داشت و انسان ها برای پرداختن به شادی روح و روان فرصت بیشتری داشتند در زندگی کودکان بیشتر به چشم می خورد.

اما امروز که بزرگترها همیشه برای هرکاری وقت کم دارند و باید خیلی زود کاری دیگر را شروع کنند و وظایف زیادی برای کودکان تعریف شده است،با شرایط دیگری روبه رو هستیم.

امروزه کودکان برای صحبت کردن با پدر و مادر ،خواهر،برادر باید منتظر فرصتی باشند .همینطور برای بازی کردن ،خندیدن،کنجکاوی ،کشف و تجربه کردن و در دل طبیعت بازی کردن باید منتظر معجزه ای در زندگی خود باشند.

تکالیف زیاد مدرسه و امتحانات،کلاس های آموزشی متفاوت،راضی نگه داشتن بزرگترها،مشکلات خانوادگی و…باعت ترس و دلهره ی زیادی در کودکان می شود.

کودکان امروز ما درست مانند بزرگترها به بهره بردن از روش های آرامش بخشی نیاز دارند ،پس باید سعی در آموزش و کسب مهارت فرزندانمان در این روش ها داشته باشیم.

شما می توانید مارا برای شنیدن قصه های صوتی کودکانه با صدای خاله سمینا از طریق رادیو قصه دنبال کنید.

آدرس تلگرامی ما:

@childrenradio

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *