بلوغ زودرس در کودکان

بلوغ زودرس+قصه شب

به ظاهر شدن علائم بلوغ جسمی و هورمونی برای پسران تا قبل از ۹ سالگی و برای دختران تا قبل از ۸ سالگی بلوغ زودرس می گویند.

این اختلال میتواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد و مانند هر پدیده ی غیر طبیعی دیگری، پیامدهایی در پی خواهد داشت. در ابتدا این کودکان که دچار بلوغ زودرس هستند بلندتر از هم سن و سال های خود می باشند. ولی به دلیل بلوغ زودرس استخوان ها، درنهایت قد کوتاه تری دربلوغ خواهند داشت.

عوامل موثر در بلوغ زودرس:

اضافه وزن: اگرچه بعضی از پژوهش ها نشان می دهد که بین چاقی دختران کوچک و افزایش خطر ابتلا به بلوغ زودرس ارتباط هایی وجوددارد اما چگونگی این ارتباط دقیقا مشخص نیست زمان شروع عادت ماهیانه در دخترانی که وزنشان بیش از ۳۰ درصد وزن طبیعی آن هاست و نسبتا چاق هستند، زودتر از حد میانگین است. در کشورهای اروپایی با تغذیه مناسب هر ۱۰ سال دوره عادت ماهیانه سه ماه زودتر اتفاق می افتد. همان طور که گفتیم اضافه وزن در دختران بلوغ را نزدیکتر می کند ولی در پسران حالت عکس دارد و لاغری مفرط، باعث افزایش احتمال بلوغ زودرس می شود.

ژنتیک: بعضی از مواقع هم بلوغ زودرس می تواند در نتیجه جهش های ژنتیکی باشد که باعث ترشح هورمون های جنسی می شود. در اکثر مواقع، کودکانی که به این علت دچار بلوغ زودرس مرکزی می شوند یکی دیگر از اعضای خانواده اشان نیز دچار بلوغ زودرس بوده ست.

بلوغ  زودرس+قصه شب

سیگارکشیدن مادر: احتمال بلوغ زودرس در کودکان مادرانی که در دوران بارداری سیگار می کشیده اند بیشتر است و این کودکان ۳تا ۴ماه زودتر از مادران غیر سیگاری بلوغ راتجربه می کنند. و بلوغ زودرس می تواند خطر ابتلا به بعضی از بیماری ها مثل آسم و سرطان سینه را افزایش دهد.

والدین گرامی شبی دلنشین را با رادیو قصه کودکانه برای شنیدن قصه شب و قصه کودکانه صوتی برای فرزندان دلبندتان به وجود آورید.

علاقه زیاد به استفاده از شامپو: اگر کودک علاقه زیادی به حمام رفتن و استفاده از شامپو دارد مراقب باشید. مواد شیمایی در بعضی از شامپوها، لاک ناخن و کنسروهای خوراکی میتواند سبب بروز بلوغ زودرس در دختران شود.

تماشای زیاد تلوزیون: طبق تحقیقات تماشای بیش از اندازه تلوزیون می تواند باعث اختلال در تعادل هورمونی در نوجوانان و درنتیجه بلوغ زودرس شود.

آیا میتوان از بلوغ زودرس درکودک جلوگیری کرد:

با توجه به تغذیه و رشد مناسب کودکان تا حد زیادی می توان از بلوغ زودرس جلوگیری کرد. والدین باید جلوی چاقی بیش از اندازه در کودک را بگیرند و همچنین فراورده های هورمونی مثل مرغ هورمنی رابه فرزندان خود به خصوص دختران ندهند.

شما میتوانید ما را از طریق سایت رادیو قصه کودکانه برای شنیدن قصه شب و قصه صوتی کودکانه با صدای خاله قصه گو سمینا دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *